Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Milletvekili transferleri, demokrasinin temel ilkelerine karşı

Kalın, Türkiye’de şu an bir seçim ortamı olmadığını ve seçimlerin 2023’te yapılacağını söyledi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın siyasetin son günlerdeki gündem maddelerinden biri olan “milletvekili transferi” ile ilgili olarak bir değerlendirmede bulundu.

Kalın, Türkiye'de bu dönemde bir seçim ortamı olmadığını ifade ederek, “Seçimler 2023'te yapılacak. Ama milletvekili transferleri demokrasinin temel ilkelerine karşı. Milletvekili transferi sivil siyasete zarar vermiştir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, NTV yayınında gündemdeki konularla ilgili olarak açıklamada bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Turizm sektörünün haziran ortasında açılmasını bekliyoruz”

“Turizm sektörünün haziran ortasında açılmasını bekliyoruz” diyen Kalın, “Turizmle ilgili adımlar sağlık tedbirleriyle çelişmeyecek. Türkiye'ye gelen turistlere test uygulanacak" bilgisini verdi.

“Maske dağıtımında zaman zaman sıkıntı oldu”

Türkiye'nin maske konusunda sıkıntı yaşamadığı belirten Kalın, “Şu anda da vatandaşlarımızın maskeye ulaşma konusunda bir sorun yaşanmıyor. Ama maske dağıtımında zaman zaman sıkıntı oldu” dedi.

"Türkiye sağlık turizminde çok ciddi avantajlar sağladı"

Koronavirüs salgınıyla devletlerin sosyo-ekonomik sisteminin bir bakıma test edildiğini ifade eden Kalın, “Biz iyi çıktık. Sağlık alanında, gıda alanında, siber alanda. Türkiye gıda noktasında güçlü bir altyapıya sahip. Bu süreçten güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum. Ancak 2020 dünyada tüm ekonomiler için bir kayıp yılı olacak" dedi.

Transfer tartışması

Kalın milletvekili transferi tartışmasına dair şunları söyledi:

Türkiye'de bu dönemde bir seçim ortamı yok. Baskın seçim yok. Seçimler 2023'te yapılacak. Ama milletvekili transferleri demokrasinin temel ilkelerine karşı. Milletvekili transferi sivil siyasete zarar vermiştir.

“Soruşturma sürüyor “

İzmir’deki camilerden yapılan Çav Bella yayını hakkında Kalın, “Bu herkese karşı yapılan bir provokasyon” dedi ve şunları kaydetti:

Bu konuda herkes tepkisini ortaya koydu. Bunlar milletin sinir uçlarıyla oynamak için yapılan provokasyonlar. Milletimiz bu tür şeyleri çok gördü, tabii ki itibar etmez. Soruşturma devam ediyor.

Yaycı’nın istifsı

Tümamiral Cihat Yaycı’nın istifa etmesine dair "Bir askerin görevden alınması normaldir” diyen Kalın, “Kendisi çalışmaları ve eserleriyle katkı vermiştir. Bundan sonra da verebilir" ifadesini kullandı.

 

NTV

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU