İspanya'da beklenen karar çıktı: La Liga 8 Haziran haftası başlıyor

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ligde kalan maçların 8 Haziran haftası başlamasına onay verdiklerini duyurdu

Kovid-19 nedeniyle 14 Mart'tan bu yana futbol müsabakalrının durduğu İspanya'da 1. ve 2. lig kulüpleri 8 Mayıs'ta antrenmanlara başlamıştı / Fotoğraf: Reuters

İspanya'da Başbakan Pedro Sanchez, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 14 Mart'ta askıya alınan İspanya 1. Futbol Ligi'nin (La Liga) 8 Haziran haftasından itibaren yeniden başlayacağını bildirdi.

 

 

Kovid-19 salgınının ekonomik ve sosyal etkilerini hafifletmek için belirledikleri kademeli normalleşme süreciyle ilgili atılan yeni adımları kamuoyuna duyuran başbakan Sanchez, şöyle konuştu: 

En zoru geride kaldı, tünelin ucunu görebiliyoruz. İspanya yapması gerekeni yaptı. Şimdi herkes için yeni ufuklar açılıyor. Günlük birçok rutin aktivitemizin yeniden başlama zamanı geldi. Futbolda da La Liga, 8 Haziran'dan itibaren geri dönecek.

Sanchez'in açıklaması La Liga kurumunun öngörüleriyle uyuşurken, 12 Haziran'da ligin tekrar başlaması planlanıyor.

La Liga Başkanı Javier Tebas, liglerin başlangıcıyla ilgili İspanyol televizyonu Movistar'a yaptığı açıklamada, şöyle konuşmuştu: 

12 Haziran'da başlamak istiyoruz ancak temkinli olmak zorundayız. Gereken sağlık koşullarını sağlamaya odaklandık.

Salgınla mücadele kapsamında futbol müsabakalarının 14 Mart'tan bu yana durduğu ülkede 1. ve 2. lig kulüpleri, 8 Mayıs'ta antrenmanlara başlamıştı.

En son 27. haftası oynanan La Liga'da Barcelona 58 puanla zirvede yer alırken, 56 puanlı Real Madrid, ikinci sırada bulunuyordu.

Ülkelerde görülen vaka sayısında dünyada 4. sırada bulunan İspanya'da son verilere göre 281 bin 904 Kovid-19 bulgusuna rastlanırken, 28 bin 628 kişi yaşamını yitirdi. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU