Yüksek hızlı tren seferleri 28 Mayıs’ta başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, yüksek hızlı tren (YHT) seferlerinin 28 Mayıs'tan itibaren başlayacağını duyurdu. Karaismailoğlu, seferlerde trenlerin yüzde 50 yolcu alacağını ve Kovid-19 önlemlerine uyulacağını açıkladı

Fotoğraf: AA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında durdurulan konvansiyonel ve yüksek hızlı tren hatlarında sefer hazırlıklarını başlattıklarını açıkladı.

Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatların Bakan Karaismailoğlu, hazırlar hakkında şu bilgileri paylaştı:

Normalleşme sürecinde YHT'ler 28 Mayıs'tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak. YHT biletlerinin satışına Ramazan Bayramı'nın ikinci günü başlanacak. Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Kovid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) koduyla gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak.

 

thumbs_b_c_8a2041e6fa370abe1736b6f53fd97ff4.jpg
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu / Fotoğraf: AA

 

Karaismailoğlu, YHT seferlerini sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacaklarının altını çizerek, demir yollarında ilk olarak tren içinde sosyal mesafeye uygun tedbirler alınacağını, yolcu tren bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satışı yapılacağını bildirdi. 

Bakan Karaismailoğlu, trenlerde sosyal mesafenin korunması için sık aralıklarla anons yapılacağını da belirtti. 

 

thumbs_b_c_92d6b8da86b739b0035e87bb5c40b7ea.jpg
Fotoğraf: AA

 

Arka koltuklar Kovid-19 şüphelilerine ayrıldı

YHT'lerde her vagonun arka koltuklarının seyahat sürecinde yeni tip koronavirüs şüphesi duyulan yolcuların izole edilmesi için ayrılacağını kaydeden Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstüyle 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı 'Seyahat İzin Belgesi' zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak.

Karaismailoğlu, tren setlerinin sefere çıkmadan önce ve sefer sonlarında dezenfekte edilmesine devam edileceğini de bildirerek, YHT'lerde görevli hosteslerin ilk yardım çantalarında maske ve eldiven bulundurulacağını kaydetti. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU