IŞİD’in lojistik ve “Kuzey Bağdat Valisi” olmak üzere iki önemli ismi öldürüldü

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye Demokratik Güçleri ile düzenlediği operasyonda IŞİD’in iki önemli ismin Suriye’de öldürüldüğünü duyurdu

IŞİD'in iki önemli ismi öldürüldü / Fotoğraf: Reuters

Öncülüğünü ABD’nin yaptığı IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile düzenledikleri operasyonda IŞİD’in Kuzey Bağdat sorumlusu ve lojistik sorumlusunun Deyr Ez Zor bölgesinde öldürüldüğünü açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Koalisyon açıklamasında, "17 Mayıs'ta Suriye Demokratik Güçleri, Suriye'nin Deyr eZ Zor vilayetindeki bir IŞİD hedefine yönelik koalisyonla ortaklaşa bir operasyon düzenlemiştir. Operasyonda Ahmed İsa İsmail el Zavi ve Ahmed abd Muhammed Hasan el Cuğayfi öldürülmüştür" ifadelerine yer verdi.

“Masum sivillere yönelik saldırılar bertaraf edilecek”

Açıklamada, "Bu iki örgüt sorumlusunun ortadan kaldırılması IŞİD’in masum sivillere ve güvenlik ortaklarımıza yönelik saldırılarını bertaraf edecektir" ifadesi kullanıldı.

Zavi'nin IŞİD'in 'Kuzey Bağdat Valisi' olduğu ve IŞİD üst yönetimine Bağdat'ın kuzeyindeki faaliyetlere ilişkin rehberlik ettiği, Cuğayfi'nin ise IŞİD'in Suriye ve Irak'ta lojistik ve tedarik sorumlularından olduğu belirtildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı operasyon yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Geçen Çarşamba günü de Irak Haber Ajansı'na konuşan bir emniyet yetkilisi, "Irak İstihbarat Servisi IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin halefi olarak bilinen Abdulnasır Kardaş'ı yakalamıştır" bilgisini paylaşmıştı.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU