İçişleri Bakanlığı'ndan cuma namazı genelgesi

Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmadan okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında cuma namazı genelgesi yayınladı. Genelgeye göre, cuma namazı valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında yeterli bahçesi, avlusu, açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek.


Bakanlığın genelgesinde, cami ve mescitlerde salgını artırabileceği değerlendirilen tesbih rahle ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyeceği belirtildi. 

Genelgede ayrıca, cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekanları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekileceği ifade edildi.


Ayrıca, cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmadan okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak.


Indepedent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU