Trump'tan kafa karıştıran koronavirüs testi açıklaması: Sonucum negatif yönde pozitif

Başkan, posta ile oylama ve federal acil yardım konusundaki tartışmalar sonrası Michigan'a giderken şimdiye kadarki en anlaşılmaz cümlelerinden birini kurdu

Trump, Michigan ziyareti öncesi basın mensuplarına konuştu (Reuters)

Donald Trump perşembe günü öğleden sonra Michigan'a gitmek için Beyaz Saray'dan ayrıldı ve gazetecilere şimdiye kadarki en anlaşılmaz açıklamalarından birini yaparak koronavirüs test sonucunun "negatif yönde pozitif" olduğunu söyledi.

ABD Başkanı, açıklamasında "Başka bir anlamda, çok olumlu sonuçlar aldım. Sonucum negatif yönde pozitifti. Bu sabah test sonuçlarım mükemmeldi, yani negatifti" ifadelerini kullandı.
 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


Trump bu kafa karıştırıcı ifadeleri, Michigan'da koronavirüs salgınıyla mücadele için solunum cihazı ve kişisel koruyucu ekipman üretimine geçen bir Ford tesisini ziyaret etmek için Beyaz Saray'dan ayrılırken kullandı.

Bu, sert tepkiler çeken bir dizi duyuru ve yorum arasında sonuncusuydu.

Bu hafta ABD Başkanı kendi yönetimindeki birçok kamu sağlığı kurumunun Kovid-19'a karşı etkisiz olduğunu belirttiği bir sıtma ilacı, hidroksiklorokin, kullandığını açıklamıştı. Yapılan bir çalışmada ilacın enfekte hastalar arasında ölüm oranını düşüremediği görülmüştü.

Trump ABD'yi hem "test kralı" olarak adlandırmış hem de virüs testlerinin daha fazla doğrulanmış vaka ve ölüme yol açtığı için "abartılmış olabileceğini" söylemişti.

Ve şimdi Trump, Michigan'la olası bir yasal savaşa dahil oldu. Konu Ford fabrikasında maske takıp takmayacağı.

ABD Başkanı Beyaz Saray'dan ayrılırken "Eh, bilmiyorum. Bakacağız" dedi ve ekledi: "Ülkemizi normale döndürmek istiyorum".

Ancak eyaletin Demokrat Başsavcısı Dan Nessel, Başkan'a yüzünü örten bir koruyucu giymesini önerdi.

Nessel "Departmanım Ford'un fabrikasını gezmenizi engellemek için bir şey yapmayacak fakat sizden tur sırasaında yüz maskesi takarak Ford fabrikasındaki ve eyalet genelinde erkek ve kadınların büyük çabalarına saygı duymanızı rica ediyorum. Bu yalnızca valiliğin kararnameleri doğrultusunda Ford'un kendi politikası değildir. Şu anda eyaletin de yasasıdır" diye konuştu.

Başsavcı sözlerini "Kovid-19'un yayılmasını durdurmak için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı da dahil olmak üzere, yakın zamanda virüse maruz kalmış olma potansiyeli olan herkes, virüsün daha fazla yayılmasını önleyecek makul önlemleri almak için sadece yasal değil, aynı zamanda toplumsal ve ahlaki bir sorumluluğa da sahiptir" diyerek noktaladı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-coronavirus-test-positive-press-conference-today-a9527281.html

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU