Hürriyet yazarı Kum: Kayserispor, Konyaspor, Kasımpaşa, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Malatyaspor ve Rizespor, futbolumuzun hiç gelişememiş 7 'cüceleri'

Yazar Tahir Kum, "Ligde küme düşme olmasın" diyen kulüplerin Kayserispor, Konyaspor, Kasımpaşa, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Malatyaspor ve Rizespor olduğunu ileri sürerek sert eleştirilerde bulundu

Tahir Kum, Ahmet Ağaoğlu'nun maçlar başladıktan sonra bir terslik olması durumunda şu anki haliyle tescil edilsin dediğini yazdı / Fotoğraf: Pixabay

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, önceki gün Kulüpler Birliği Vakfı ile yapılan futbola dönüş toplantısının ardından "7 kulüp küme düşme olmasın önerisi sundu, değerlendireceğiz" açıklamasını yapmasının ardından spor kamuoyu yeni bir tartışmanın içinde buldu kendisini. 

Hürriyet yazarı Tahir Kum, bugünkü yazısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen Süper Lig'de "küme düşme kalksın" önerisini sunan kulüplerin isimlerini, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun toplantıda Kasımpaşa Başkanvekili Mehmet Fatih Saraç ile tartıştığını ayrıca yayıncı kuruluşla ilgili iddialarda bulundu.

 

GS-BJK-AA.jpg
Süper Lig'in 26. haftasındaki Galatasaray-Beşiktaş derbisi, koronavirüs nedeniyle seyircisiz oynandı / Fotoğraf: AA

 

"Şükür sonunda; Süper Lig’le ilgili kriz, Kovid-19 ülke futbolumuzda en çok etkilediği 7 kulübümüzün(!) ligin oynanmasına onay vermesiyle çözülmüş oldu" iddiasında bulunan Kum'un yazısı şöyle: 

Açıkçası kimse onlardan böyle hızlı bir dönüş beklemiyordu! Çünkü hemen hemen hepsi, yaklaşık son bir aylık süreçte yaptıkları açıklamalarla, ortaya koydukları sorularla ‘sağlık açısından’ bu ligin ‘oynanmaması’ gerektiğini söylüyorlardı. Peki, şimdi ne oldu da, ‘pandemiyi’ gerekçe göstererek, “Bu lig oynanamaz” diyen bu kulüplerimiz, bir anda ‘oynayabiliriz’e döndüler?

 

Trabzonspor-Medipol Başakşehir-AA.jpg
Trabzonspor'un Medipol Başakşehir'i konuk ettiği ve şampiyonluk yarışını ilgilendiren maç 1-1 berabere tamamlandı / Fotoğraf: AA

 

"Virüsten 'onlara bulaşmayacağız' garantisi alınmış olsa gerek"

Sanırım, toplantıya ‘oynanamaz’ görüşüyle gelip ‘oynayabiliriz’ görüşüyle ayrılan bu 7 kulübümüz için, toplantı sırasında virüsten ‘onlara bulaşmayacağız’ garantisi filan alınmış olsa gerek! Bunun başkaca bir izahı olabilir mi? Çünkü onlar için önemli olan sağlıktı ya... Hiçbir şeyin insan sağlığından önemli olmadığını söylüyorlardı ya? Sık sık canlı yayınlara bağlanarak, medyada yer alarak... Demek ki bunların hepsi yalanmış... Dürüst değillermiş... Samimi değillermiş... Gördük ki dertleri ‘sağlık’ değil ‘çıkarlarıymış!’ Ve bunu da TFF’ye verdikleri o önerge ‘karşılığı’, ‘oynanamaz’dan ‘oynanabilir’e manevra yaparak(!) cümle âleme göstermiş oldular.

 

Konyaspor-Fenerbahçe-AA.jpg
Süper Lig'in 26. haftasındaki Konyaspor-Fenerbahçe maçı seyircisiz oynandı / Fotoğraf: AA

 

"İşin üzücü boyutu Ali Koç ve Mehmet Sepil'in kararı desteklemesi"

“Tamam oynayalım ama küme düşme olmasın” teklifi yaparken insanın utanıp, yüzünün kızaracağını söyleyen Kum, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile Kulüpler Birliği Vakgı Başkanı Mehmet Sepil'in karara destek verdiğini şu ileri sürdü:

İşin üzücü olan bir başka boyutu da öğrendiğim kadarıyla Fenerbahçe Başkanı Sayın Ali Koç ve Kulüpler Birliği Başkanı Sayın Mehmet Sepil’in o toplantıda bu önergeye destek vermeleri... İlginç.

 

Futbol - Pixabay8.jpg
Fotoğraf: Pixabay

 

"Futbolumuzun hiç gelişememiş 7 ‘cüceleri"

Kum, yazısının devamında TFF Başkanı Özdemir'in "küme düşme kaldırılsın" diyen kulüplerin Kayserispor, Konyaspor, Kasımpaşa, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Malatyaspor ve Rizespor olduğunu ileri sürerek, şu ifadeleri kullandı:

“Ligi oynayalım ama küme düşme olmasın” teklifini yapan futbolumuzun hiç gelişememiş 7 ‘cüceleri!’ ‘Komedi Dans Grubu’ da diyebiliriz onlara, komik oldukları için. Mümkün müdür böyle bir şey, Allah aşkına? Küme düşmenin olmayacağı bir ligde bu zihniyetteki adamların liderlik ettiği bu takımlardan(!) ne beklersiniz? Adil ve dürüst bir ligden bahsedilebilir mi?.. Nasıl bir kafadır bu?

Ağaoğlu ile Fatih saraç ve Mete Düren gerginliği

Toplantıyla ilgili verilen görüntülerin gülücük dağıttığını ancak içeride başkanlar arasında tartışma çıktığını ileri süren Kum, şu ifadeleri kullandı:

Örneğin Kasımpaşa temsilcisi Fatih Saraç ile Ahmet Ağaoğlu’nun tartışması, meslektaşlarının araya girmesiyle sonlanabilmiş. Keza aynı şekilde 7 kulübün önergesiyle bir hayli gerginleşen Ağaoğlu’nun, Mete Düren ve Ömer Taşer’in yardımcısı ile girdiği sert tartışmanın bastırılması da pek kolay olmamış.

 

beIN Sports - AFP.jpg
Süper Lig'in yayın hakları Katarlı beIN Media'ya ait / Fotoğraf: AFP

 

Yayın ihalesi tehlikede

Bu sezonun alacakları konusunda Süper Lig kulüpleri ile yayıncı kuruluş beIN Sports arasında kriz yaşandığını öne süren Kum, şu değerlendirmeyi yaptı: 

Yayıncı kuruluşun kalan iki sezonu mevcut şartlarda sürdürmek istemediğini bildirmesi Türk futbolunu yeni bir yayın krizinin arifesine getirmiş. Digitürk’ün martta ödenmeyen taksidi sezon başı ödenen yüzde 25’lik avansa sayarak ‘Geciken bir şey yok’ demesi kulüpleri fena kızdırmış. Hatta yaygın dedikodu, yayıncı kuruluşla 2020-21 öncesi yolların ayrılacağı.

 

Ahmet Ağaoğlu - AA7.jpg
Ahmet Ağaoğlu / Fotoğraf: AA

 

Lig tamamlanmazsa mevcut haliyle tescil edilsin

Kum, TFF ile Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun müsabakalar başladıktan herhangi bir olumsuz bir gelişme yaşanmasının ardından sezonun bugünkü mevcut haliyle tescil edilmesi ve bunu 12 Haziran öncesi TFF'nin deklare etmesi gerektiği yönünde tez sunduğunu iddia ederek, şunları kaydetti: 

Ağaoğlu’nun, “Başladık, iki-üç hafta sonra aksi bir karar alındı, o sıra puan durumunda yerler değişti. Bu sezon, o son haliyle değil bugünkü mevcut haliyle tescil edilebilir” görüşünün altını ısrarla çizmiş. Kısacası talep, kalan 8 maçla ilgili yeni bir statünün yazılması. Sanki bu da şimdiden ciddi bir kaosun habercisi gibi duruyor.

 

Independent Türkçe, Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU