Her dinde her kültürde geçerli 7 ahlaki ilke

Bilim insanları dünyanın dört bir yanında geçerli ahlak kurallarını ortaya çıkardı

Aileye destek çıkmak ve kaynakları adil dağıtmak dünyadaki en yaygın ortak ahlaki kurallar arasında gösteriliyor 

Hayatımızla ilgili kararlar alırken ve bir insan olarak nasıl davranmamız gerektiğini anlamaya çalışırken dile getirilmese de bildiğimiz bazı ahlaki kuralların peşinden gideriz.

Farklı toplumların izlediği ortak ahlaki değerler bulunup bulunmadığı ya da ahlakın bizzat kendisinin neden var olduğu gizemini korurken, bu konudaki sorulara yanıt Oxford Üniversitesi’nden geldi.

Oxford Bilişsel ve Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden antropologlar, evrensel ahlak kurallarını belirlemek için 60 farklı kültüre ait 600 kaynağı araştırdıklarında, ortaya  “ahlaki açıdan iyi” sayılan 7 ortak davranış çıktı.

Buna göre dünya genelinde en yaygın ortak ahlaki kurallar; aileye destek çıkmak, dahil olunan gruba yardım etmek, iyiliklere karşılık vermek, cesur olmak, üstlere saygı göstermek, kaynakları adil dağıtmak ve başkalarının mahremiyetine saygı göstermek.

Current Anthropology adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan çalışma, “her ülkeden insanların karşılaştığı benzer toplumsal sorunlar olduğunun ve bunları çözmek için de benzer ahlaki kurallar geliştirdiklerinin” altını çizdi.

Araştırmacılar, aileye ya da gruba bağlılık, sorun çözme, doğruluk ve toplumsal alışveriş gibi dayanışma şekillerinin, ahlakın toplumlarda işbirliği ve sorun çözme isteğinden doğduğunu kaydetti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çalışmayı yürüten Dr. Oliver Scott Curry, toplumların bu kuralları izlemesinin nedenini, “her insanın dayanışmanın ve ortak iyiliğin teşvik edilmesinin doğruluğu konusunda hemfikir olmasıyla” açıkladı.

Ortak ahlaki kuralların yaygın olmasının “şaşırtmadığı” belirtilen araştırma, tespit edilen ortak 7 davranışın “ahlaki iyi” kabul edilme oranının yüzde 99,9 olduğunu gösterdi.  

Çalışmada ayrıca, söz konusu ahlaki değerlere verilen önemin boyutu toplumdan topluma değişiklik gösterse bile ortak hareket etmenin en nihai hedef olduğu vurgulandı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Elvide Demirkol

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU