Fransa belli içerikleri bir saat içinde kaldırmayan sosyal medya devlerine para cezası yağdıracak

Yeni kanunu ihlal etmeleri halinde Facebook, Twitter ve diğer benzeri platformlar 1,25 milyon euro'ya kadar para cezasına çarptırılabilecek

Fransa nefret söyleminin sosyal medya platformları üzerinden yayılmasına karşı yeni tedbirler aldı (Reuters)

Fransa sosyal medya şirketlerini belirli içerikleri bir saat içinde silmemeleri halinde ağır para cezalarına maruz bırakan yeni bir yasa çıkardı.

Facebook ve Twitter gibi firmaların platformlarındaki nefret söylemlerini ve yasadışı içerikleri silmesini şart koşan düzenleme, yasanın ihlali durumunda 1,25 milyon euro'ya (yaklaşık 9,3 milyon TL) varan muhtemel para cezaları getiriyor.

Nefret içeriği ırkçılık, cinsel ayrımcılık ve cinsel tacizi içerirken; yasadışı içerik kapsamınaysa çocuk pornografisi ve terörizm giriyor.

Yeni kanun uyarınca firmalara nefret içeriğini silmeleri için 24 saat, yasadışı içerik içinse sadece bir saat süre tanınıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Söz konusu zaman çizelgesi 2019'da Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi tarafından önerilmiş ancak bu durumun internet ortamında sansürü artırmak amacıyla kullanılabileceği uyarısında bulunan ifade özgürlüğü savunucularının eleştirilerine maruz kalmıştı.

O dönem AP'nin Hollandalı üyesi Sophie in 't Veld, tanınan zamanın içeriği kaldırma emrini ve bunun ifade özgürlüğü üzerindeki etkisini değerlendirmek için yeterli olmadığını söylemişti.

In ’t Veld ayrıca küçük işletmelerin zaman çizelgesine uymasının pratikte imkansız olduğunu ifade etmişti. Ancak yeni Fransız yasasında sadece "internetteki büyük platform işleticilerinin" kapsam dahilinde olduğu belirtiliyor.

Facebook, zararlı yorumlara göz açtırmamanın yıllardır odak noktası olduğunu kaydederken, insan ve yapak zeka moderatörlerinin halihazırda bu amaçla mücadele verdiğini kaydetti.

Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "İnternet ortamındaki nefretle mücadele uzun yıllardır Facebook'un temel önceliklerinden biri olagelmiştir. Buna karşı açık kurallarımız var. Daha iyi tespit edilebilmesi ve kaldırılması için insan ve teknoloji yatırımları yaptık" ifadeleri kullanıldı.

Bu tür içeriklerle mücadelede yasal mevzuat önem taşıyor. Bu kanunun uygulanmasında Fransa Görsel ve İşitsel Yüksek Konseyi ve diğer paydaşlarla yakın işbirliği içinde çalışacağız.

Google ve Twitter, The Independent'ın konuyla ilgili yorum talebine henüz yanıt vermedi.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU