Senato yasayı yeniledi: ABD hükümeti ülke içindeki herkesi dinlemeye ve izlemeye devam edecek

Salgın nedeniyle Senato’da oylanmadığı için dolan yasanın geçerlilik süresi, 16 "Hayır" oyuna karşılık 80 "Evet" oyuyla yeniden uzatıldı

Fotoğraf: AA

ABD Senatosu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle oylanamadığı için süresi dolan Yabancı İstihbarat Gözetim Yasası'nı (FISA) genel kurulda oylayarak uzattı.

Senatodan 16 "Hayır" oyuna karşılık 80 "Evet" oyu alarak geçen yasayla, hükümete ülke içinde elektronik dinleme ve izleme yetkisi verildi.

Özgürlük Yasası’na aykırı olduğu tartışılıyor

Senato, hükümetin bireyler hakkında bilgi toplamasına imkan veren ancak özel hayatın gizliliğini savunan "Özgürlük Yasası'na" aykırı olduğu söylemleriyle kamuoyunda tartışmalara yol açan yasada bazı değişiklikler yapılması dikkati çekti.

Bu kapsamda mahkeme tarafından soruşturulan belli kriterlerdeki bireyler için daha fazla yasal koruma eklenirken seçilmiş yetkili veya siyasetçinin dinlenilmesi için başsavcıdan imza alınması istendi.

Mart ayında Temsilciler Meclisi'nce onaylanarak Senatoya gönderilen Yabancı İstihbarat Gözetim Yasası, yapılan değişiklikler nedeniyle Temsilciler Meclisi'ne geri gönderilecek.

Yabancı İstihbarat Gözetim Yasası nedir?

11 Eylül saldırılarından sonra yürürlüğe konulan ve istihbarat birimlerine geniş yetkiler tanıyan FISA'nın terör şüphelisi olan kişinin her türlü iletişiminin izlenmesi yetkisi ile herhangi bir terör örgütüyle resmi bağlantısı olmasa da şüphe duyulanlar hakkında istihbarat toplanması yetkisini içeren maddeler bulunuyor.

Ancak kamuoyunda en çok tartışılan bölüm, istihbarat birimlerinin Amerikalıların telefon kayıtlarını toplu halde depolamasına izin veren 215'inci madde. 

Eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın sızdırmasıyla kamuoyunun bilgi sahibi olduğu söz konusu düzenleme, özellikle liberaller ve insan hakları kuruluşlarınca yoğun şekilde eleştiriliyor.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU