Nesli tükenme tehlikesi altındaki çizgili sırtlan Adıyaman’da görüntülendi

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği listesinde korunması gereken hayvanlar arasında yer alan çizgili sırtlan, Besni ilçesinde doğa fotoğrafçısı Musa Gürbüz'ün objektifine yansıdı

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) kategorilerine göre "Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi"nde yer alan çizgili sırtlan, Adıyaman'ın Besni ilçesinde bulunan Fırat Havzası yakınlarındaki mağaralarda fotoğrafçı Musa Gürbüz tarafından görüntülendi.

Çizgili sırtlanı yaklaşık 2 metreden görüntüleyen doğa fotoğrafçısı Gürbüz, Fırat Havzası'ndaki mağaralarda varlığını duyduğu çizgili sırtlanı Hasan Çelik ve Metin Saruhan'ın rehberliğinde doğal yaşam alanındaki mağarasına giderek fotoğrafladığını söyledi.

 

çizgili sırtlan 2 Adıyaman AA.jpg
Fotoğraf: AA

 

"Doğadaki her canlı kutsaldır"

Kentteki bir okulda öğretmenlik yaptığını ve hobi olarak doğa fotoğrafçılığıyla ilgilendiğini belirten Gürbüz, sanılanın aksine çizgili sırtlanın insanlara saldırmadığını söyledi:

Doğadaki her canlı kutsaldır ve yaşamını devam ettirmesi lazım. Bu anlamda çizgili sırtlanı 2-3 metreden görüntülememiz sanılanın aksine insanlara saldırmadığının kanıtıdır diye düşünüyorum.

 

Independent Türkçe, AA 

DAHA FAZLA HABER OKU