Pakistan’da yasağa rağmen ramazanın ilk cuma namazı camide kılındı

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanan Pakistan’ın Karaçi kentinde halk, ramazan ayının ilk cuma namazını camide kıldı

Pakistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeni ile kısıtlamalar ve yasaklar altında başlayan ramazan ayında ilk cuma namazı camide kılındı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sindh eyaletinde toplu halde cemaatle namaz kılınmasının engellenmesi amacıyla sokağa çıkma yasağı uygulanırken, Karaçi kentinde halk, yasağa rağmen camide bir araya gelerek toplu halde namaz kıldı. Cemaatin sosyal mesafe kuralına uyduğu gözlemlendi.

Din adamları cemaatle kılınan namazın askıya alınmasını reddetti

Bir süre önce Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve eyalet valileri, Sünni ve Şii din adamlarıyla gerçekleştirilen toplantıda ülkede koronavirüs vakasının hızla artmasının ardından cemaatle kılınan namazların askıya alınmasını istemişti. Ancak din adamları söz konusu isteği reddetmişti.

Şu ana kadar Pakistan'da koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 391'e, toplam vaka sayısı ise 17 bin 439'a yükseldi. 

Ülke genelinde toplam 182 bin 131 Kovid-19 testi yapıldığı belirtilirken 4 bin 315 kişinin virüsü yenerek iyileştiği ifade edildi.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU