Uzmanlar uyardı: İngiltere'de 18 bin kişi koronavirüs yüzünden kanserden ölebilir

Araştırmanın pandeminin etkilerine yönelik ilk değerlendirme olduğu belirtildi

Uzmanlar, istenmeyen sorunların ortaya çıkmasını önlemek için tedbir alınması gerektiğini belirtiyor (The Guardian)

İngiltere’de pandeminin hastanelerin tedavileri askıya almasına ve hastaların bakım talep etmekten caydırılmasına yol açması nedeniyle neredeyse 18 binden fazla kanser hastasının hayatını kaybedebileceği aktarıldı.

Kanser uzmanları, İngiltere’de yeni kanser teşhisi konan fazladan 6 bin 270 kişinin koronavirüsün neden olduğu karmaşa nedeniyle önümüzdeki 12 ay içinde ölebileceğini ve tüm kanser hastaları dikkate alındığında sayının 17 bin 915 olabileceğini öne sürdü.

Mevcut son istatistiklere göre, bu sayının İngiltere’de her yıl kanser hastalarına dair  kaydedilen 89 bin 576 ölümde yüzde 20’lik bir artışa işaret ettiği belirtildi. 

Birleşik Krallık’ta geçen iki haftada koronavirüs nedeniyle hastanede ölenlerin sayısının 21 bin 678 olduğu ve 4 bin 400’den fazla kişinin de bakım evlerinde öldüğü aktarıldı. Bu verilerle birlikte pandeminin Britanya’da yayılmaya başlamasından bu yana Kovid-19’dan ölenlerin toplamda 26 binin üstüne çıktığı ifade edildi. 

The Guardian’ın haberine göre, yeni araştırma pandeminin sağlığa dair daha geniş etkilerine ışık tutuyor. Macmillan Kanser Derneği, bulguları fazlasıyla endişe verici olarak değerlendirdi ve kanserin koronavirüs krizi sırasında unutulmaması gerektiğini söyledi. 

İngiltere sağlık sistemi her ne kadar kanser tedavisinin “etkilenmeden devam etmesi gerektiğini” söylese de uzman doktorların kanser testleri için acil yönlendirmelerinin yüzde 76 azaldığı ve pandeminin şubatta başlamasından bu yana kemoterapi randevularının yüzde 60 düştüğü aktarıldı. Sağlık servislerinin bu hafta kanser tedavi işlemlerine devam etmeyi umsa da büyük bir birikmeyle karşı karşıya olduğu aktarıldı.

University College London’ın ve Data-Can’in gerçekleştirdiği araştırmanın, sağlık sisteminin kanser tedavilerinin ve teşhis işlemlerinin ertelenmesinden nasıl etkileneceğine yönelik ilk değerlendirme olduğu belirtildi. Verilerin İngiltere genelindeki 3,5 milyondan fazla hastanın kayıtlarına dayanarak hazırlandığı ifade edildi. 

 

 

Araştırmacılar, öngörülen ek ölümlerin Kovid-19 kapan kanser hastaları, geç teşhis konan hastalar ve kemoterapi tedavisi geciken hastalar nedeniyle ortaya çıkabileceği sonucuna vardı. 

Çalışmanın başyazarı Dr. Alvina Lai, “Bulgularımız Kovid-19’a verilen tepkinin istenmeyen sonuçlarına dair ciddi bir ihtimale işaret ediyor. Bunlar kanser hastalarını ve daha önce başka sağlık sorunları bulunan hastaları olumsuz etkileyebilir” ifadelerini kullandı. 

Lai, koşullardan etkilenen hastaları Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) özellikle savunmasız olarak değerlendirmesi gerektiğini ve sağlıklarına dair riski azaltmak için bakımlarının üstesinden gelmesi gerektiğini söyledi. 

NHS’in finansal olarak desteklediği çalışma, fazladan gerçekleşen 10 ölümden neredeyse 8’inin yakın zamanda kanser teşhisi konan ve kalp, tansiyon, obezite ya da diyebet gibi başka rahatsızlıkları bulunan kişilerde meydana geldiği sonucuna ulaştı. 

Data-Can’dan araştırmacı Prof. Mark Lawyer, “Sonuçlar endişe verici. Ülkelerin acil durumun kanser sonuçlarını nasıl etkilediğini hızlı bir şekilde anlamaları gerektiğine inanıyoruz, aksi takdirde artan Kovid-19 ölümlerine kanser ve başka hastalıkları bulunanların da eklenmesini tehlikeye atmış olacağız” dedi. 

 

Independent Türkçe, The Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU