“İmamoğlu’na limon kumpası” soruşturması: 3 kişi gözaltına alındı

Dün gece saatlerinde gözaltına alınan 3 kişinin evlerinde arama yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere Mersin’den 100 ton limon alması konusunda kurgulanmış bir röportaj videosu hazırlanması ile gündeme gelen Mahmut Dölek, Ömer Tuncel ve Emrah Toraman gözaltına alındı.

Sözcü gazetesinin aktardığına göre, sosyal medyada paylaşılan görüntülerin ardından İBB ve AK Parti Mersin İl Başkanlığı suç duyurusunda bulundu. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında İmamoğlu aleyhinde röportaj yaptığı kişiyi yönlendiren yerel gazeteci Mahmut Dölek gözaltına alındı.

Gözaltına alınan diğer bir isim de çiftçi olarak konuşan Ömer Tuncel. Videoyu kayıt altına alıp sosyal medyaya yayılmasına sebep olan Emrah Toraman da gözaltına alındı.

Her üç şüphelinin evlerinde arama yapıldığı, cep telefonlarına incelenmek üzere el konulduğu öğrenildi. Polis ekiplerince gözaltına alınan şüphelilerin gecenin ilerleyen saatlerinde Erdemli Devlet Hastanesi'ne götürülüp sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Erdemli İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

Ne olmuştu?

İmamoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devam ederken mağdur olan üreticiden 100 ton limon alacağını ve ihtiyaç sahiplerine dağıtacağını duyurmuştu.

Bu gelişmenin ardından Mersin’in Erdemli ilçesinde yerel gazeteci Mahmut Dölek, çiftçi olduğu ifade edilen Ömer Tuncel ile röportaj yaptı. Ancak Dölek’in röportaj sırasında Tuncel’e İmamoğlu’nu töhmet altında bırakacak şekilde ifadeler söylemesini istediği bir video dolaşıma girdi.

Emrah Toraman isimli eski Demokrat Parti (DP) yöneticisinin çektiği videoda Dölek, Tuncel’den “İmamoğlu yandaştan limon aldı. Yandaş vurgusu yapalım” demesini istiyor.

Bu yönlendirmenin ardından üretici olduğu belirtilen Tuncel kameraya “Ekrem İmamoğlu'nun 100 ton limon aldığı söyleniyor. Ancak, aldığımız bilgiye göre Erdemli'den almadı. Aldığımız ve duyduğumuz bilgiye göre Tarsus'tan kendi partisine yakın bir stokçudan aldı” diye konuşuyor.

Videonun ardından İBB ve AK Parti Mersin İl Teşkilatı suç duyurusunda bulundu.

Dölek, videonun yayılmasının ardından bir açıklama ile “mizah yaptıklarını” öne sürmüştü:

Biz mizah olsun diye böyle bir video çektik. Bu da bir şekilde dışarıya sızmış.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU