Yunanistan'da karantinadaki El. Venizelos gemisindeki Türk yolcular Türkiye'ye getirildi

Koronavirüs nedeniyle 3 Nisan'da Yunanistan'da karantinaya alınan El. Venizelos gemisindeki Türkiye vatandaşı yolcular yurda getirilerek Çanakkale'de yurda yerleştirildi

Yunanistan'da 3 Nisan'da karantinaya alınan El. Venizelos isimli gemideki 160 Türk yolcunun Türkiye’ye getirilmesinin ardından, karantina süresi için öğrenci yurtlarına yerleştirilmesi işlemine başlandı.

Atina'dan dün sabah saatlerinde otobüslerle hareket eden 160 kişilik gruptan 89'u, İpsala Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş yaptıktan sonra sağlık kontrollerinin tamamlanmasının ardından otobüslerle Çanakkale'ye getirildi.

Tedbirler kapsamında 89 kişi Çanakkale'deki Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı öğrenci yurduna yerleştirildi.

160 kişilik gruptan 35’i ise otobüsle Tekirdağ'a nakledilerek Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine yerleştirildi.

Ne olmuştu?

Yunanistan'ın Pire Limanı'nda El. Venizelos isimli gemi, yolcu ve mürettebatta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesi nedeniyle 3 Nisan'da karantina altına alınmıştı.

Kovid-19 testi pozitif çıkan mürettebat ve yolcular gemide tedavi edilmiş, testleri negatif çıkanlar ise Atina'daki farklı otellerde 14 gün süreyle karantina altına alınmıştı. Karantina sürelerinin tamamlanması sonrası

Atina'dan dün sabah saatlerinde otobüslerle hareket eden 160 kişilik grup, İpsala Sınır Kapısı'ndan giriş yapmıştı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU