Korona ablukası: Amerikalı firma, Küba’nın solunum cihazı için anlaştığı şirketleri satın alıp kritik sevkıyatı durdurdu

Anlaşmanın askıya alınması nedeniyle ağır Kovid-19 hastalarının tedavisi için beklenen teçhizat yerine ulaşamayacak

Salgın nedeniyle dünya genelinde suni solunum cihazı ihtiyacı üst seviyeye çıktı (AFP)

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleyi sadece kendi ülkesinde değil, dünyanın farklı yerlerine gönderdiği sağlık çalışanlarıyla da yürüten Küba, halkı için hayati öneme sahip solunum cihazı tedarikinde ABD engeline takıldı. Bu konuda Küba’yla iş yapmayı kabul eden İsviçreli iki firmayı satın alan Amerikan şirketi, Havana’yla ticareti askıya aldı.

Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin resmi yayın organı olan Granma sitesinin haberine göre, ülkenin sağlık kurumu solunum cihazı almak için IMTMedical AG ve Acutronic adlı şirketlerle anlaşmaya varmıştı. Ancak Amerikalı Vyaire Medical Inc. adlı firma, söz konusu iki şirketi satın aldıktan sonra sevkıyat işlemlerini durdurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Küba Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika ve Karayipler Direktörü Eugenio Martniez Enriquez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, daha önce varılan anlaşmanın askıya alındığını duyurdu.

Enriquez ayrıca, uygulanan “abluka” nedeniyle Küba’nın ABD’li firmalardan ilaç satın almasının engellendiğini belirtti.

Bu gelişmenin ABD’nin salgın sırasında Küba’ya yönelik tek engelleme çabası olmadığı ifade ediliyor.

Anlaşmayı askıya alma kararından yalnızca iki gün önce Küba hükümeti, ülkenin Kovid-19’la mücadelesi için gerekli olan ve Çinli Alibaba kuruluşu tarafından gönderilen tıbbi teçhizat bağışının ulaştırılmasının ABD tarafından engellendiğini belirterek bu müdahaleyi kınamıştı.
 


Diğer taraftan sitenin “ABD Başkanı Donald Trump’ın teşvik ettiğini” öne sürdüğü bu hamlenin öncesinde geçen hafta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ile Trump arasında çatışma baş göstermişti.

Business Insider’ın haberine göre Trump’ın “Çin yanlısı” bulduğu DSÖ’ye fonları kesme tehdidini gündeme getirmesi üzerine Ghebreyesus, dünya genelinde liderlere hitaben yaptığı açıklamada, salgın sırasında “Kovid siyasetini de karantinaya alın” çağrısı yapmış ve bu hastalığı siyasi nedenlerle kullanmayı “ateşle oynamaya” benzetmişti.

Yaşanan gerginliğin son aşamasındaysa Trump dün ABD'nin DSÖ'ye sağladığı 500 milyon dolarlık fonu örgüte ilişkin yürüttükleri soruşturma tamamlanana kadar dondurma kararı almıştı.

 

Independent Türkçe, Granma, Business Insider

DAHA FAZLA HABER OKU