Bilim Kurulu Üyesi Kara’dan yasak kararının ardından sokağa çıkanlara tavsiye: 14 gün evde izole olun

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ateş Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda iki günlük sokağa çıkma yasağının açıklanmasının ardından sokağa çıkanlara 14 gün evde izole olmasını, bir metre kuralına uymalarını tavsiye etti

İki günlük sokağa çıkma yasağının geç saatlerde açıklanmasının ardından birçok kişi ihtiyaçlarını temin etmek için alışverişe çıkmış, bu sırada sosyal mesafe kuralı da ihlal edilmişti. 

Yaşanan karmaşanın koronavirüsle mücadeleye olumsuz etki ettiğini söyleyen uzman görüşlerine bir yenisi eklendi.

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Bağışıklama Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Kara, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda hem bir tespitte hem de uyarıda bulundu:

Dün akşam keşke dışarı çıkmasaydık, ancak eşimiz, dostumuz, çok farklı nedenlerle dışarı çıktı, bu virüsün yayılımına neden olabilir. Dün akşam dışarı çıktıysak lütfen 14 gün evde izole kalalım, bir metreye dikkat edelim, ortak alanlarda ev içinde de maske takalım.

 

Kara bir diğer paylaşımında ise şöyle dedi:

Bebeğine bez almak için, çocuğuna süt almak için ya da ertesi sabah ekmek temin edebileceğinden emin olmadığı için çıktıysak bile, günlerdir evlerinde olan büyüklerimiz için 14 gün evde sosyal mesafeye ve kurallara dikkat edelim.

 

Kara bazı sosyal medya kullanıcılarının yasağın ilan edilmesinin zamanlamasından haberiniz var mıydı şeklindeki sorulara ise cevap vermedi.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU