Tesla mühendisleri geliştirdikleri solunum cihazının prototipini tanıttı

Tesla’nın mühendisleri YouTube’da yayımladıkları videoda geliştirdikleri solunum cihazını tanıttı

Musk, solunum cihazı üretmek için şirketin New York'taki fabrikasını yeniden açacağını açıklamıştı (Reuters)

ABD genelindeki hastaneler malzeme yetersizliğiyle karşılaşan Kovid-19 hastalarıyla dolarken, Tesla mühendisleri pazar akşamı şirketin YouTube kanalından geliştirdikleri solunum cihazının prototipini tanıttı. 

Reuters’ın aktardığına göre, mühendislerden biri solunum cihazının tasarımının büyük oranda Tesla araba parçalarına dayandığını belirtti. Bu yöntemin şirketin mevcut malzemeleri yeniden işlevlendirmesine ve cihazları hızlı biçimde üretmesine olanak tanıdığı aktarıldı.

Tesla mühendislerinin videosu şirketin CEO’su Elon Musk’ın, solunum cihazları üretmek için şirketin New York’taki fabrikasını yeniden açmayı planladığını söylemesinden iki hafta sonra paylaşıldı. 

Videoda cihazların üretimine dair herhangi bir takvim belirtilmiyor. 

Mühendislerden biri, “Hala yapılacak çok iş var, fakat elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.

 

 

Tüm dünyada hükümetler, araba üreticilerine ve hava-uzay şirketlerine solunum cihazlarının temin edilmesi ve üretilmesinde ve koronavirüs enfeksiyon sayıları artarken diğer tıbbi ekipmanların üretiminde yardımcı olması için çağrıda bulunmuştu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dünya genelinde şu ana kadar bir milyondan fazla kişi enfeksiyona yakalanırken, 65 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. 300 binin üzerindeki vaka sayısıyla ABD şu anda vakaların en çok görüldüğü ülke konumunda yer alıyor. 

Ford Motor Co’da 30 Mart’ta yaptığı açıklamayla önümüzdeki 100 gün içinde General Electric’in sağlık birimiyle ortak bir çalışma yürüterek Michigan tesisinde 50 bin solunum cihazı üreteceğini açıklamıştı. 

Elon Musk da 31 Mart’ta yaptığı açıklamada Tesla’nın FDA’nın onay verdiği solunum cihazlarını üreterek hastanelere ücretsiz olarak teslim etmeyi planladığını belirtmişti. 

Öte yandan The Financial Times’ın aktardığına göreyse, Musk’ın New York şehrindeki hastanelerin bazılarına bağışladığı cihazların, yoğun bakım ünitesinde kullanılmak üzere talep edilen solunum cihazlarının türünde olmadığı ifade edildi. Bunun yerine FDA’nın solunum cihazının yetersiz olduğu durumda alternatif olarak kullanılabileceğine dair onay verdiği uyku apnesinin tedavisinde kullanılan cihazlardan olduğu belirtildi. 

 

Independent Türkçe, Reuters, The Financial Times

DAHA FAZLA HABER OKU