Fas Kralı’ndan koronavirüs affı: 5 binden fazla mahkum serbest kalacak

Ülkede cezaevi yönetimi bir süre önce kendi personeli için koruyucu önlemler alırken, dışarıdan gelenlerle ilgili tüm faaliyetleri de durdurmuştu

Fas Kralı 6. Muhammed'in kararı yazılı bir açıklamayla duyuruldu (AFP)

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgınında enfekte sayısı 1 milyon 225 binin üzerine çıkarken Afrika ülkesi Fas’tan mahkumlara yönelik bir karar geldi.

Son rakamlara göre vaka sayısının 961’e yükseldiği ülkede salgın hastalık dolayısıyla şimdiye dek 69 kişi yaşamını yitirdi.

Vaka artışının sürmesinin ardından Fas Kralı 6. Muhammed, Kovid-19 salgını nedeniyle 5 bin 654 mahkum için af kararı aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fas Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "koronavirüs tedbirleri kapsamında hapishanelerdeki mahkumların korunması amacıyla" bu kararın alındığı aktarıldı.

Africa News sitesi, karara dair açıklamada “acil sağlık durumu nedeniyle oluşan istisnai durumlar ve gerekli önlemler” dikkate alınarak gerçekleştirilecek tahliye işlemlerinin aşama aşama yapılacağının duyurulduğunu belirtti.

Bu arada bakanlık, af kararının 2016-2017 arasında gerçekleşen Hirak protestolarına katılmış tutukluları kapsayıp kapsamadığına açıklık getirmedi.

Aşırı kalabalık cezaevleriyle tanınan 35 milyon nüfuslu ülkede insan hakları savunucuları kısa süre önce, cezaevinde yargılanmayı bekleyenler, savunmasız durumdakiler veya ceza sürelerinin sonuna gelenlerin yanı sıra siyasi mahkumların da serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

Salgın nedeniyle Fas’ta cezaevi yönetimi kendi personeli için koruyucu önlemler alırken, ziyaret haklarını kısıtlamış ve dışarıdan gelenlerle ilgili tüm faaliyetleri askıya almıştı.

 

Independent Türkçe, AA, Africa News

DAHA FAZLA HABER OKU