CHP’de CNN Türk ve A Haber kararları... Boykota uymayan Ümit Kocasakal, Mehmet Sevigen ve İrem Çiçek partiden ihraç edildi

CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu, CNN Türk’e boykot kararına uymayan üyeleri Ümit Kocasakal ile İrem Çiçek’in ve partinin Libya politikasını eleştiren eski bakan Mehmet Sevigen’in ihracına karar verdi. Çiçek kararı, Sevigen ise Kaftancıoğlu'nu eleştirdi

Ümit Kocasakal (solda), Mehmet Sevigen ve İrem Çiçek hakkında ihraç kararı verildi / Fotoğraf: Independent Türkçe

CHP, geçen şubat ayı başlarında yanlı yayın yaptığı iddiasıyla CNN Türk’e yönelik boykot kararı aldı ve bunun bütün üyelerini kapsadığını duyurdu.

Ancak bu karara karşın CNN Türk’te programa katılan eski İstanbul Baro Başkanı Prof.Dr. Ümit Kocasakal, Avukat İrem Çiçek ile partinin Libya politikasını eleştiren ayrıca A Haber'e çıkan eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve eski İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen hakkında CHP İl Başkanlığı’nca işlem başlatılarak, disiplin kuruluna sevkleri kararlaştırıldı.

Kocasakal ve Sevigen savunmalarını verdi, Çiçek vermedi

Indepedent Türkçe'nin CHP kulislerinden edindiği bilgiye göre disiplin kurulunca açılan soruşturma kapsamında Kocasakal ve Sevigen, partiye gelerek CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu üyelerine savunmalarını verdi. Çiçek'in savunmasını vermediği belirtildi.

Karar metninde beş üyenin Çiçek’in ihracına onay verirken avukat olan üç üye ise AİHM’in ifade özgürlüğü ve Çiçek’in partiyi temsilen bir görevinin olmadığını vurgulayarak karara muhalefet şerhi koydu. Bir üye ise oylamaya katılmadı.

Çiçek, beşe karşı üç oyla ihraç edildi. Sevigen ve Kocasakal da oy çokluğu ile ihraç edildi.

İhraç edilen kişilerin 10 gün içerisinde CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na itiraz hakkı bulunuyor. İtirazın ardından ihraç kararının onanması veya reddedilmesi Yüksek Disiplin Kurulu'nca karara bağlanıyor. 

cnntürk.png
İrem Çiçek (solda), Tarafsız Bölge programına çıkmıştı / Fotoğraf: CNN Türk

 

Çiçek rest çekti

İhraç kararını ilk olarak İrem Çiçek sosyal medya hesabından duyurdu.

Kararın yok hükmünde olduğu görüşünü dile getiren Çiçek, "kendisinin partiyi temsilen kanala çıkmadığını, alınan boykot kararının kendisini bağlamadığını" söyledi.

Çiçek, şöyle konuştu:

Evde kalın uyarılarının geldiği bugünlerde CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu’nun aldığı CNN kararı bugün elime ulaştı. Karara muhalefet şerhi düşen meslektaşlarıma teşekkür ederim. CHP Yönetimi, İstanbul İl Yönetiminin talebi ve Disiplin Kurulu'ndaki bazı isimlerin verdiği bu karar yok hükmünde olmaya muhtaçtır. Partilerin sözde özgürlükçü ve demokrat olmak yerine özde bu ilkeleri benimsemeleri adına, CHP yönetiminin bol keseden verdiği bu ve benzeri ihraç kararlarına, yani yönetimdeki bu zihniyete karşı mücadele edeceğim. Kişi partiyi temsilen çıkmıyorsa hangi kanala çıkıp, çıkmayacağına yine kendisi karar verir. Parti yönetimi de üyeler için böyle bir karar alamaz. Niyetim bir avukat olarak yargıdan çakacak kararı görmek. Bizde haksızlığa karşı mücadele azmi bitmez. Sonucu sizlerle paylaşacağım. Sonuçta çıkacak karar her ne olursa olsun hayrıma olacaktır.

Çiçek: Hukuksal mücadelemi sürdüreceğim

Konuyla ilgili olarak Independent Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Çiçek, kararın 9 Mart tarihinde alındığını ancak geçen gün eline ulaştığını kaydederek, öncelikli olarak CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na itiraz edeceğini kaydetti. 

Çiçek, bugün veya yarın karara itiraz edeceğini, buradan çıkacak sonuca göre hukuksal mücadelesini sürdüreceğini, konuyu yargıya taşıyacağını belirtti.

Çiçek, İstanbul İl Disiplin Kurulu'na savunma göndermemesiyle ilgili olarak da "Bunun bir savunması olmaz ki. CNN Türk'e çıktım diye neyin savunmasını yapacağım" diye konuştu.

Sevigen'e de Libya ve A Haber ihracı

Konuyla ilgili Independent Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Mehmet Sevigen de ihraç kararını doğrulayarak şöyle konuştu:

Benim kararımın CNN Türk’le ilgisi yok. Ben CNN Türk’e çıkmadım.  Ben partinin kurucularındanım. Kemal Bey’in partiye gelmesini ben sağladım. Aynı zamanda eski denizcilik bakanıyım. Sadece Deniz Bey’in de dikkati çektiği üzere partimin Libya politikasını eleştirerek, bu konuda iktidarın tutumunun doğru olduğunu söylediğim için ihracım istendi.

Her şeye karşın bir ay önce İl Disiplin Kurulu’na gidip oradaki insanları ciddiye alarak ifade verdiğini söyleyen Sevigen, sözlerini şöyle sürdürdü:

Herkes evdeyken dikkat çekmez diye düşünerek kararı açıklamışlar. Yazık. Ülke neyle uğraşıyor biz neyle uğraşıyoruz. Sokağa çıkma yasağı var diyoruz sonra insanların kendine savunmasına fırsat vermiyoruz. Millet can derdine düşmüş CHP’de kendisi gibi düşünmeyenler partiden mi atılacak?

canan.jpg
Canan Kaftancıoğlu / Fotoğraf: AA

 

Kaftancıoğlu'na sert eleştiriler

Sevigen süreç sonunda CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yönetimine yönelik eleştirilerini dile getireceğini ifade etti.

Kararın kongre sürecinde Kaftancıoğlu’nun rakibi Cemal Canpolat’ı desteklediği ve Gaziosmanşa’da Kaftancıoğlu’nun adayına karşın kendi adayları kazandığı için verildiğini de iddia etti.

"Karara itiraz edeceğim"

Sürecin bitmediğini nihai kararın CHP Yüksek Disiplin Kurulu’nda verileceğini belirten Sevigen, “Karara itiraz edeceğim. Yüksek Disiplin Kurulu’ndaki arkadaşların partiyi ve geleneklerini daha yakında tanıyan insanlar olduğunu düşünüyorum. Tabii belli de olmaz. Kurucusu olduğum partiyi tanıyamaz hale geldim” diye konuştu.

Son kararı Yüksek Disiplin Kurulu verecek

İstanbul İl Disiplin Kurulu kararına karşın ihraç edilen kişilerin CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na itiraz etme hakkı bulunuyor. Kararın Yüksek Disiplin Kurulu'nca onaylanması halinde kesin ihraç gerçekleşmiş olacak.

Kocasakal: Şu ana kadar tarafıma ulaşan karar yok

Konuyla ilgili görüşünü almak için ulaştığımız Ümit Kocasakal ise İstanbul dışında olduğunu ve şu ana kadar eline ulaşan bir kararın olmadığını belirterek, ulaşması halinde bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Kocasakal, İstanbul İl Disiplin Kurulu'na giderek manifesto niteliğinde bir savunma yaptığını belirterek bunun detaylarını da sürecin netleşmesinin ardından açıklayacağını söyledi.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU