İHH'den koronavirüse karşı yardım çağrısı ve 10 milyon lira destek: Herkes işten çıkartılanları tespit etsin

İHH, işsiz kalanların tespit edilmesi için çağrıda bulundu ve STK’ları yardımlaşmaya davet etti

Fotoğraf: AA

İnsani Yardım Vakfı (İHH) yeni tip koronavirüs (Kovit-19) nedeniyle işten çıkarılan kişilere yönelik yardım kampanyası başlattı.

İşsiz kaldığı tespit edilen ve gündelikçi çalıştığı için geliri olmayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 10 milyon TL nakdi yardım ve 100 bin aileye kumanya paketiyle çalışmalarını başlattıklarını açıklayan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İçişleri Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Yıldırım, 10 bin adet hijyenik koli dağıtmaya başladıklarını açıklayarak, STK’lara çağrıda bulundu.

Yıldırım Twitter’dan yaptığı video çağrıda şunları kaydetti:

Büyük bir imtihan yaşıyoruz. Çin’de başlayan bu virüs Türkiye’yi de etkiledi. Birçok işveren, işçilerini çıkarmak zorunda kaldı, işyerlerini kapattılar. Özellikle gündelikçi olarak çalışan evine ekmek götüren birçok kardeşimiz şu anda sıkıntı çekiyor. Biz en temel meselenin aile olduğunu biliyoruz. Ailenin dağılmaması gerekiyor. Bütün Türkiye’yi dayanışmaya çağırıyoruz. Herkes öncelikle kendi akrabasından, çevresinden başlayarak, yardıma ihtiyaç duyan büyün fertleri özellikle gündelikçi olanları tespit etsin, işten çıkartılanları tespit etsin ve bunlara az çok demeden yardım etsin.  Bizler de İHH olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz ilk etapta 10 milyon nakit yardımı bu iş için ayırdık. 100 bin gıda kolisi çalışması başlattık. 10 bin de hijyenik koli dağıtmaya başladık. Bu dağıtımları İçişleri Bakanlığı ile organizeli olarak yapıyoruz. İşten çıkarılanları tespit ediyoruz ve yardım etmeye çalışıyoruz. Devletimizle ve milletimizle ve halkımızla beraber bu sıkıntıyı aşacağız, önemli olan aileyi ayakta tutmaktır.

Yıldırım, herkesin kampanyaya destek vermesini isteyerek, STK, hayırsever, sendika, cemaatlere çağrıda bulundu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU