Erdoğan, koronavirüse karşı yeni tedbir paketi açıkladı: 30 büyükşehirde titizlikle uygulanacak

Erdoğan yurt dışı uçuşların tamamen sonlandığını duyurdu

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüse karşı yeni tedbirleri içeren bir açıklama yaptı.

"Küresel düzeyde hasta sayısının 600 bine yaklaştığı bu büyük felaket herkesle birlikte bizi de etkiledi" diyen Erdoğan, Türkiye'nin daha çok fedakarlık yapması gereken bir döneme girdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki açıklamada "Devlet olarak her türlü tedbiri alacağız" diyen Erdoğan, "Türkiye, bu salgın dönemine olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır" ifadesini kullandı. 

Gönülü karantinaya uyulmasını isteyen Erdoğan, yurt dışı uçuşlarının tamamen durduğunu ve şehirler arası yolculukların Valilik iznine bağlandığını açıkladı. 

"Özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecek" diyen Erdoğan, ören yerlerinin de hafta sonu kapalı olacağını duyurdu.

"Büyük felaket"

Dünyanın tamamını etkisi altına alan koronavirüs hastalığının giderek daha fazla yayıldığını ifade eden Erdoğan salgın için "Büyük felaket" nitelemesi yaptı. 

 "Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ne kadar güçlü tutarsak bu süreçten o kadar az hasarla çıkarız" diyen Erdoğan şöyle devam etti: 

Şu hususları asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Rehavete kapılmayacağız, karşımızdaki tehdit çok ciddidir. Paniğe kapılmayacağız, sağlam bir mücadele yürütüyoruz.  Bu kapsamda ilk etapta yaklaşık 100 milyar liralık ekonomik destek programı hazırladık.  Devlet olarak her türlü tedbiri aldık, alıyoruz. Bu ülkede hiç kimsenin aç kalmasına da, açıkta kalmasına da, mağduriyetine de izin veremeyiz. Yeter ki hep birlikte kurallara uyalım, ikazlara kulak verelim.

"En hazırlık şekilde yakalandık"

Türkiye'nin salgın dönemine olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalandığını söyleyen Erdoğan, "Üretimin ve ihracatın devamı en önemli önceliğimiz" diyerek şunları kaydetti:

Test sayılarını süratle arttırdık. Testler kesinlikle ücretsizdir. En çok yoğun bakım yatağı olan ülkeyiz. Tüm kurumlarımız seferberlik ruhu ile çalışıyor. Bu krizin üstesinden gelebilmek için daha fazla fedakarlık yapmamız gereken bir döneme girdik. Tedbirlerin süresini halkımızın kararlılığı belirleyecek.

Erdoğan, tedbirleri şu maddelerle sıraladı:

Şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.
Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir.
Piknik alanları, ormanlar, ören yerleri gibi alanlar hafta sonu kapalı olacak, hafta içi de buralarda toplu olarak bir arada bulunulmayacak.
Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun şekilde kontrollü olarak celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacak.
Yurtdışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.
Tüm illerde valiliklerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak, gerektiğinde o şehre mahsus ilave tedbirler de yine buradan kararlaştırılacaktır.

"Gönüllü karantina"

Alışveriş dışında sokağa çıkılmamasını ifade eden Erdoğan, "Gönüllü karantina uygulayacağız" diye konuştu.

Alınan tedbirlerin 30 büyükşehirde titizlikle uygulanacağını söyleyen Erdoğan, "Türkiye bu hastalığı yenebilecek güce ve imkana, milletimiz de alınan tedbirleri hassasiyetle uygulayacak dirayete sahiptir" dedi.

 

 

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU