İspanya da ölü sayısında Çin’i geride bıraktı

Dünyayı evlerine kapatan yeni tip koronavirüs salgınında, İspanya da ölü sayısında Çin’i geçti. Son 24 saatte 738 kişinin hayatını kaybettiği İspanya’da ölü sayısı 3 bin 434’e yükseldi

Fotoğraf: AP

Çin’den dünyaya yayılan yeni koronavirüs salgını Avrupa’da hızını arttırıyor. İtalya’dan sonra İspanya’da ölü sayısında, virüsün ilk kez görüldüğü Çin’i geride bıraktı.

Salgınla ilgili son bilgileri kamuoyu ile paylaşan İspanya Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 738 kişinin hayatını kaybettiğini, ölü sayısının 3 bin 434'e yükseldiğini açıkladı.  İspanya, Kovid-19'un çıktığı ülke olan Çin'i (3 bin 281 ölü) geride bırakarak İtalya'nın (6 bin 820 ölü) ardından virüsten dolayı en fazla ölümün olduğu ikinci ülke konumuna geldi.

 

afp.jpg
Fotoğraf: AFP

 

İspanya’daki en yüksek sayı oldu

İspanya’da koronavirüs salgınında günlük ölü ve vaka sayılarında bu zamana kadarki en yüksek sayı açıklandı. Ülkede 19 Mart'ta 169, 20 Mart'ta 215, 21 Mart'ta 344, 22 Mart'ta 394, 23 Mart'ta 462 ve dün 514 kişi hayatını kaybetmişti.

Kovid-19'da günlük ölüm sayılarında dünyada bu zamana kadarki en yüksek artışı geçen cumartesi günü 793 ile İtalya tarafından açıklamıştı.

İtalya dün de bu virüsten 743 kişinin daha öldüğünü duyururken, İspanya'nın açıkladığı 738 artış Kovid-19 ile bağlantılı ölümlerde bir günde görülen en yüksek üçüncü artış oldu. 

Bu arada İspanya'da acil serviste olan koronavirüs hastalarının sayısının son 24 saatte 530 artışla 3 bin 166'ya çıktığı, taburcu edilen hastaların sayısının da 1573 artışla 5 bin 367'e ulaştığı duyuruldu.

 

ap1.jpg
Fotoğraf: AP

 

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, virüsten en fazla etkilenen Madrid'de ölü sayısı düne nazaran 290 artışla bin 825'e yükseldi.

Madrid'in ardından Kovid-19'un en yaygın olduğu Katalonya özerk bölgesinde özellikle son 3 gündür ölü ve vaka sayılarında ciddi artış olması dikkati çekti.

Vaka sayılarının son 24 saatte yaklaşık 2 biner arttığı bu iki özerk yönetimde mevcut durumda Madrid'de 14 bin 597, Katalonya'da ise 9 bin 937 Kovid-19 teşhisi konulan hasta bulunuyor. 

 

aa1.jpg
Fotoğraf: AA

 

Binlerce sağlık personeli virüs kaptı

Kovid-19'a karşı mücadelede ülkedeki en büyük sorunlardan biri sağlık personeli eksikliği olarak gösteriliyor.

Sağlık Bakanlığının dün açıkladığı verilere göre, mevcut durumda ülke genelinde 5 bin 400 sağlık personeline yeni tip koronavirüs bulaştı.

Virüse yakalanan sağlık personelinin toplam hastaların yüzde 13,6'sına denk geldiği açıklanırken,  Kovid-19'dan en fazla etkilenen İtalya (yüzde 8) ve Çin'deki (yüzde 4) oranların oldukça üzerinde olduğu görüldü.

 

aa.jpg
Fotoğraf: AA​​​​​​​

 

1,5 milyon İspanyol işini kaybedecek

Koronavirüs salgınından dolayı ekonomik hayatın da durduğu İspanya'da, işçi çıkaracağını açıklayan şirket sayısı her geçen gün artıyor.

İspanya'da zarar eden şirketlere tanınan ve "ERTE" olarak bilinen "Geçici İstihdam Düzenleme Önlemi" açıklayan şirketlere bakıldığında, krizin en fazla otomotiv, gıda, turizm, ulaşım ve tekstil sektörlerini etkilediği görülüyor.

ERTE açıklayan büyük şirketlerin başında otomotivde Seat, Renault, gıdada AmRest, Zena Alsea, tekstilde H&M, Mango, Decathlon, hava yollarında İberia, Vueling, Ryanair, diğer sektörlerde ise Ikea, Brico Depot, Mediapro öne çıkarken, ülke genelinde geçici işten çıkarmaların 1,5 milyon kişiyi etkileyeceği belirtiliyor.

İspanya'daki sol koalisyon hükümeti, 14 Mart akşamı yürürlüğe giren ve 29 Mart'ta sona erecek olağanüstü hali, mecliste bugün telematik sistemiyle yapılacak oylamayla 12 Nisan'a kadar uzatacak.

İçişleri Bakanı Fernando Marlaska Hernandez'in açıkladığı verilere göre, olağanüstü halden dolayı bugüne kadar sokağa çıkma yasağını ihlal eden 102 binden fazla kişiye para cezası kesildiği, 926 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU