Tecrit altındaki Vuhanlılara "cep telefonuyla takip" şartıyla seyahat izni çıktı

Çin’de başlayıp dünyanın birçok ülkesine yayılan koronavirüsün doğum yeri Hubey eyaletinde seyahat serbestisi başlıyor

Ülkede havaların ısınmasının ve alınan önlemlerin salgının yavaşlamasında büyük bir etken olduğu belirtiliyor (AFP)

Çin'deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının merkez üssü Hubey’de yaşayanların seyahat edebilmesi için harekete geçildi.

Hubey yönetiminin internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, yeni sağlık kanunu çıkartılarak insanların cep telefonlarıyla gözlemleneceği bir sistemle seyahat edebilmelerine izin verilecek. Fakat bu izin, seyahatlerin eyalet içinde olması kaydıyla geçerli.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada, bu kararın insanların işlerine dönmeleri ve üretimin devam etmesi için alındığı ifade edildi.

Başta 11 milyon kişinin yaşadığı Vuhan olmak üzere, Hubey’deki kentler hakkında 23 Ocak’ta tecrit kararı alınmıştı.

Ülkede havaların ısınmasının ve alınan önlemlerin salgının yavaşlamasında büyük bir etken olduğu belirtilirken, nisan ayı sonlarında geliştirilen koronavirüs aşılarının klinik deneylerine başlanacağı tahmin ediliyor. 
 

Screenshot.png
Ülkede salgınla mücadele önlemleri nedeniyle henüz tam olarak ekonomik faaliyetlere başlanamadı (Reuters)


Yeni koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı'yla teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.
 

aaa.jpg
Çin'de bir kentten başka bir kente gidenlerin de kendilerini 14 gün boyunca evlerinde karantina altına alması gerekiyor (AA)


Yeni tip koronavirüsün ülke geneline yayılmasının ardından,  Hubey eyaleti dışında ilk ölüm 23 Şubat’ta görüldü.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre ülkede Kovid-19 salgını nedeniyle son 24 saatte 17 kişi yaşamını yitirdi, 19 vaka tespit edildi.

Söz konusu can kayıplarının tamamı Kovid-19’un en yoğun olarak görüldüğü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3’ü Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 3 bin 139’a ulaştı.

Toplam vaka sayısı da 4 bin 794’ünün durumu ciddi olmak üzere 80 bin 754’e çıkarken, şüpheli vaka sayısı 349’a, müşahade altına alınan kişilerin sayısı 16 bin 982’ye geriledi.

Çin ana karası dışında Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde görülen vaka sayısı da 115’e yükselirken, ülkeye yurt dışından gelen yabancı ülke vatandaşlarında saptanan Kovid-19 vakasıysa 69’a ulaştı.

 

Reuters, AA

DAHA FAZLA HABER OKU