Emniyet'ten koronavirüs çalışması: AYM geçen ay polisin sanal takip yetkisini anayasaya aykırı bulmuştu

Emniyet Genel Müdürlüğü koronavirüsle ilgili sahte bilgileri yayanlar hakkında işlem başlattığını duyurdu. Anayasa Mahkemesi ise, şubat ayında polise verilen 'sanal ortamda devriye yapma' yetkisini iptal etmişti

Görsel: AA

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Türkiye'de koronavirüs görüldüğüne ilişkin sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili çalışma başlattığını duyurdu.

Koronavirüsle ilgili gerçek dışı görüntü ve ses kayıtlarının sahte sosyal medya hesaplarından yayan kişiler hakkında çalışmaların başlatıldığını belirten EGM, bu kişilerin en kısa süre içinde adli mercilere sevkinin yapılacağını kaydetti.

EGM'den yapılan açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın korku ve panik oluşturarak kamu düzenin bozan sosyal medya hesaplarını tespit etmek için 7 gün 24 saat sanal devriye yaptığı belirtildi. 

AYM sanal devriyeyi iptal etmişti

Emniyet'ten koronavirüs çalışması: AYM geçen ay polisin sanal takip yetkisini anayasaya aykırı bulmuştu

Anayasa Mahkemesi (AYM), şubat ayında polise verilen sanal takip yetkisini anayasaya aykırı bularak iptal etmişti.

AYM'nin bu kararıyla polis, herhangi bir mahkeme kararı olmadan internet ortamında bir suç işlendiği iddiasıyla internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmak için araştırma yapamayacak, bu yönde erişim sağlayıcılarından veya internet sitelerinden bilgi talebinde bulunmayacaktı. 

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

Bazı sosyal medya platformlarında “Korona Virüsü (COVID-19) ile ilgili olarak ülkemizde de salgının görüldüğü ile ilgili” yapılan paylaşımlara ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur;

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız sosyal medya üzerinde milli ve manevi değerlere saldırı ile sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak yapılan hakaret ve saldırılar ile korku ve panik oluşturarak kamu düzenini bozan paylaşım yapan hesapları tespit etmek amacıyla 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütmektedir.
Bu doğrultuda yapılan incelemeler sonucunda, son günlerde dünyada birçok kişinin ölümüne sebep olan Korona Virüsü(COVID-19) ile ilgili olarak ülkemizde de salgının görüldüğüne dair gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yayarak kamuoyunu endişeye düşüren korku ve paniğe sevk eden paylaşımlar tespit edilmiştir. Bu şekilde halkı korkutma amaçlı paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli çalışmalar başlatılmış olup en kısa süre içerisinde adli mercilere sevki sağlanacaktır.
Türk Polis Teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve güvenliği için suç ve suçlularla mücadelemizi her alanda sürdürdüğümüz gibi sanal ortamda da sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU