Portekiz'de "Ofsayt Operasyonu" başlatıldı: Birçok futbolcu vergi kaçırmakla suçlanıyor

Portekiz savcılığı, vergi kaçırma iddiasıyla ülkedeki büyük kulüpler, futbolcular ve menajer Jorge Mendes hakkında "Ofsayt Operasyonu" adı verilen soruşturma başlattı ve bazı adreslerde arama yaptı

Fotoğraf: Pixabay

Portekiz'de savcılığın yürüttüğü ve kulüplerden futbolculara ve menajerlere kadar geniş bir sektörü hedef alan vergi kaçırmayla ilgili "Ofsayt Operasyonu" adlı soruşturma kapsamında 70'den fazla yerde arama yapıldığı bildirildi.

Portekiz basınında yer alan haberlerde, aralarında Porto, Benfica ve Sporting Lizbon'un da olduğu 6 kulüp ile çok sayıda futbolcunun yanı sıra Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho gibi futbol dünyasındaki ünlü isimlerin menajeri olan Jorge Mendes hakkında vergi kaçırma suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

 

 

Söz konusu soruşturmanın 2015 yılında başladığı ve mevcut durumda Vergi Dairesi'nde 200'den fazla müfettişin görevlendirilmesiyle genişletildiği bilgisi verildi.

Savcılığın talimatıyla yapılan aramalar kapsamında, eski kaleci olan ve son olarak Porto takımında oynayan Iker Casillas'ın evinin de arandığı belirtildi.
 
Geçtiğimiz günlerde İspanya Futbol Federasyonu'na (RFEF) başkan adaylığını açıklayan Casillas, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

Portekiz savcılığı, kulüp, futbolcu ve sportif şirketlerin 76 ev ve işyerine gittiği gibi bu sabah benim de Porto'daki evime gelerek, belgeler istedi. Tam iş birliği içinde bulunacağımı belirttim. Şeffaflık önceliklerimden birisidir.

 

 

Portekiz basını, ülkedeki futbol sektöründe vergi kaçırma iddialarıyla ilgili bu zamana kadar yapılmış en büyük soruşturma olduğunu vurguladı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU