Elon Musk'tan ABD'li generale: Uzay savaşına hazır olun

SpaceX CEO'su, "Uzay Filosu'nu (Starfleet) hayata geçirmeliyiz" diyor

Musk etkinlikte yaptığı konuşmada Çin ekonomisinin er yada geç ABD'nin 2-3 katı büyüklüğe ulaşacağı öngörüsünde de bulundu (Reuters) 

Elon Musk, ABD Hava Kuvvetleri'nden üst düzey bir generale savaşların yakında insansız uçaklar ve uzay tabanlı teknoloji kullanılarak gerçekleştirileceğini öngörerek “savaş uçakları çağının kapandığını” söyledi.

Florida eyaletinin Orlando kentindeki Hava Savaşı Sempozyumu'nda Korgeneral John Thompson'la konuşan SpaceX CEO'su, Başkan Donald Trump'ın geçen yıl hayata geçirdiği ABD Uzay Gücü'ne övgüde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD Ordusu'nun en yeni birimi epey alay konusu olmuştu. Eleştiriler Uzay Gücü'nün logosuyla Uzay Yolu (Star Trek) logosunun benzerliklerine dikkat çekerken üniforma olarak kullanılan kara kamuflajıyla dalga geçmekten de geri durmamıştı.

Yeni birimin görevi yerküredeki birliklere destek sağlamak için uzay operasyonları yürütürken aynı zamanda uyduları ve diğer uzay tabanlı altyapıyı korumak.
 

space-force.JPEG

Uzay Gücü'nün üniforması alayla karşılanmıştı (ABD Uzay Gücü)


Musk “Bence Uzay Gücü'nün hayata geçirilmesi epey havalı" dedi. 
 

Her alan için bir ana birim olması çok mantıklı... Amerika Birleşik Devletleri'nin uzayda büyük yenilikler yapmaması halinde uzayda ikinci olacağından, tıpkı gecenin gündüzü takip edeceğinden duymadığım gibi, zerre kuşku duymuyorum. Dolayısıyla bu çok önemli.


Musk, ABD Uzay Gücü'nün Uzay Yolu dizisindeki gibi bir uzay aracı filosuna dönüşeceğini umduğunu söyledi.

“Uzay Filosu'nu hayata geçirmek zorundayız" diyen Musk “'Uzay Gücü' dendiğinde toplum bunu düşünüyor. 'Peki, sevimli uzay gemilerimiz, şık ve güzel üniformalarımız ve o tarz şeylerimiz olacak' gibi" ifadelerini kullandı

Musk, "Eğer radikal atılımlar için uğraşmazsanız radikal sonuçlar elde edemezsiniz" diyerek hava savaşı sistemlerindeki yeniliklerin yakında mevcut pilotlu uçakların yerine insansız hava araçlarının geçmesiyle sonuçlanacağını söyledi.
 

Savaş uçakları dönemi geçti. Gelecek, insansız hava araçları savaşında. Bu, gelecekte bunun olmasını istediğim anlamına gelmiyor. Sadece gelecek bu şekilde olacak.


Musk, ABD ordusunun Çin gibi ülkelerin gerisinde kalmasını engellemek için Pentagon'un en pahalı silah sisteminin (Lockheed Martin'in F-35 jeti) bir rakibi olması gerektiğini iddia etti. Musk etkinliğin ardından F-35'in rakibinin nasıl görünmesi gerektiğine dair Twitter üzerinden ayrıntı verdi.

“Bu rakip, uzaktan bir insan tarafından kontrol edilen ama manevraları otonom olarak desteklenen bir insansız savaş uçağı olmalı" diye yazan Musk, “F-35'in buna karşı hiç şansı olamaz" ifadelerini kullandı.
 


Diğer Twitter kullanıcıları da insan pilot ihtiyacının fırlatma koltukları, basınçlı kokpitler ve diğer özellikler gerektirdiği için modern savaş jetlerinin maliyetlerini artırdığına ve performansını kısıtladığına dikkat çekti.

Uzaktan kontrol edilen bir jet insan vücudunun dayanabileceği G-Kuvveti miktarından da etkilenmeyecektir ama kötücül aktörlerin müdahalesine veya hacklemesine karşı daha savunmasız olabilir.

Havacılık firmaları zaten insansız savaş jetleri üzerinde çalışıyor. Örneğin Boeing firması 2020'lerin ortalarında operasyonel kullanıma hazır olacak kokpitsiz bir savaş uçağı geliştiriyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kaldırarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU