Rize Emniyet Müdürü’nün katil zanlısı FETÖ’den tutuklandı

Rize Emniyet Müdürünü şehit eden polis memuru Sarıcaoğlu FETÖ’ye üye olmak suçundan tutuklandı. Başsavcılık tutuklamaya sevk yazısında şüphelinin ‘yalnız kurt’ ya da soruşturmalar sebebiyle radikalleşmiş örgüt mensubu olabiyeceği değerlendirildi

Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin katil zanlısı İsmail Hakkı Sarıcaoğlu FETÖ'den tutuklandı / Fotoğraf: AA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yeniden soruşturma açılan ve eski Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'yi şehit ettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan  İsmail Hakkı Sarıcaoğlu, ''FETÖ’ye üye olmak'' suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla bağlanan Sarıcaoğlu’nun ifadesi aldı. Hakimlik, şüpheli Sarıcaoğlu'nun ''FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Cinnet hali ile açıklanamaz

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sevk yazısında, şüphelinin 11 Aralık 2018 tarihinde Rize İl Emniyet Müdürü Şehit Altuğ Verdi'yi şehit etmesi sonrasındaki soğuk kanlı tavrı, teamül gereği kendisinin atamasından asıl sorumlu olan personel şube müdürünün de bulunduğu bir ortamda atama yönünden tali sorumlu olabilecek il emniyet müdürünü cinnet hali ile şehit ettiğini iddia etmesine rağmen aynı cinnet hali içerisinde personel şube müdürünü hayati tehlike yaratmayacak şekilde yaraladığı anlatıldı.

Bu nedenle de asıl hedefinin Emniyet Müdürü Verdi olduğu savunulan yazıda, Sarıcaoğlu’nun davranışının cinnet hali ile açıklanamayacağı ileri sürüldü.

 

thumbs_b_c_3f1b53d7b9fef4eb1a2cf22989f0b33c.jpg
Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi / Fotoğraf: AA

 

Çocukluğundan beri bağı kopmadı

Sarıcaoğlu’nun olayın yaşandığı makam odasından elinde cep telefonuyla çıktığı ve koruma polislerine canlı yayın yaptığını söylediği aktarılan sevk yazısında şu ifadelere yer verildi:

Benzer bu tür olaylarda cinnet haliyle cinayet işleyen kişilerin olay sonrasında ya intihar ettikleri ya da çatışmaya girerek öldükleri bilinen bir tecrübe olduğundan, şahsın olay esnasındaki tüm davranışlarının soğukkanlı biçimde olayı işlendiğini gösterdiği, şahsın orta öğretim döneminden itibaren örgütle bağının hiçbir şekilde kopmadığı, başka hiçbir yapıya ideolojik manada bir yakınlığının bulunmadığı, yine 2014 yılı ve darbe girişimi sonrasında örgüt jargon ve söylemleri doğrultusunda beyanlarda bulunduğu tespit edildiğinden şüphelinin örgüt üyesi olduğunun sabit olduğu, şüphelinin işlemiş olduğu cinayeti örgütsel talimat ile işleyip işlemediği tam olarak ispat edilememiş olsa da şüphelinin örgüt üyesi olduğu halde bu eylemi gerçekleştirdiği ispatlanmıştır. 

''Yalnız kurt veya Karlov suikasti benzeri eylem''

Sevk yazısında, şüphelinin profili hakkında ise şu değerlendirme yapıldı:

'Şüphelinin terör örgütleri açısından 'yalnız kurt' olarak tabir edilebilecek veya örgüte yönelik adli idari soruşturmalar sebebiyle radikalleşmiş örgüt mensubu olduğunun değerlendirildiği veya örgüt tarafından bugüne kadar kamufle edilen örgütsel bilinen bağlantıları en alt düzeyde tutulan gizlenme ve renklenme konusunda faaliyet yürüten Karlov suikastı ve benzeri eylemlerde intihar eylemi yapmaya dahi teşebbüs edebilecek, bu aşamaya kadar deşifre edilmemiş bir hücreye mensup bir kişi olabileceği değerlendirilmiştir.

'Garson' kod adlı gizli tanıktan ele geçen SD kart verisinde Sarıcaoğlu’nun ‘alan dışı’ olarak kodlandığı belirtilen yazıda, bu yöndeki bilginin örgüt mensupları yönünden gri bir alan olarak tarif edilebileceği, aynı kodlamaya sahip çok sayıda bylock kullanıcısı veya itirafçı emniyet mensubunun mevcut olduğu, bu yöndeki kodlamanın bilinçli şekilde yapıldığı iddia edildi.

Abisi 'FETÖ'cü dedi

Olayla ilgili gözaltına alınan diğer şüphelilerin de ifadesine yer verilen sevk yazısında, şüphelinin ağabeyi Mustafa Sarıcaoğlu ifadesinde, ‘kardeşinin üniversite hazırlık ve üniversite döneminde FETÖ’ye ait dershanelerde öğrenim gördüğünü, yurt ve evlerinde kaldığını, bu yapıya kendisinin şüpheliyi yönlendirdiğini’ anlattı.

Kardeşinin 17-25 Aralık olayları sonrasında örgüt lehine söylemlerde bulunduğunu ve bu doğrultuda FETÖ’yle bağını devam ettirdiğini düşündüğünü belirten Mustafa Sarıcaoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kendisinin FETÖ’yle ilişkili görüşlerinin değiştiğini söyledi. Sarıcaoğlu, kardeşinin FETÖ’nün darbe girişiminde bulunmadığına yönelik söylemleri olduğunu, yaşanan sürecin hükümetin uydurması olduğunu söylediğini ileri sürdü.

Kardeşinin yapı olarak sakin huylu olduğunu, cinayet olayında iddia edildiği üzere bir anlık parlama veya cinnet haliyle bir eyleme girişmiş olamayacağını aktaran Mustafa Sarıcaoğlu, şunları söyledi:

Cezaevinde kendisini ziyaret ettiğimde de cinayet gerekçesini kendisine sorduğumda önce tayin gerekçesiyle olduğunu söyledi. Ancak ısrar etmem üzerine, 'şehit emniyet müdürü hakkında örgüt mensuplarına kötü muamele ve işkencede bulunduğundan ve 15 Temmuz darbe girişimindeki rolü nedeniyle kendisine öfkeli olduğunu' anlattı.

Şüpheli İsmail Hakkı Sarıcaoğlu'nun eşi Semihan Sarıcaoğlu da eşinin FETÖ ile irtibatlı olduğunu iddia etti. Ardahan ve Rize'de eşinin zorlaması ile örgüt sohbet toplantılarına katıldığını söyleyen Semihan Sarıcaoğlu, eşinin de bu dönemde sohbet toplantılara katıldığını belirtti.

AA

DAHA FAZLA HABER OKU