Uçak kazası sonrası Boeing’e dava açıldı… Avukat: Boeing çalışanları, ürettikleri uçaklara ailelerini bindirmiyor

İstanbul'da pistten çıkıp parçalanan uçakta hayatını kaybedenlerden Songül Bozkurt’un aile avukatı, Boeing’e karşı hukuk savaşı başlattıklarını belirterek, ellerinde şirketin uçaklarının güvenli olmadığına dair mesajlar olduğunu iddia etti

Fotoğraf: AA

Pegasus Hava Yolları’na ait İzmir-İstanbul seferi yapan PC2193 sefer sayılı Boeing 737 tipi uçağın, 5 Şubat günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkması sonucu meydana gelen kaza ile ilgili ABD’de hukuk savaşı başlatıldı.

Kazada hayatını kaybedenlerden Songül Bozkurt’un ailesi, ABD’li bir hukuk bürosu aracılığıyla uçak üreticisi Boeing’in merkezinin bulunduğu Chicago’da olayla ilgili ilk tazminat davasını resmen açtı.

Uçak firması Boeing başta olmak üzere küresel çapta kazandığı davalarla ünlenen Amerikalı avukat Nomaan Husain ile İzmirli avukat Ender Keleş, başlattıkları hukuk mücadelesiyle ilgili İzmir’de basın toplantısı düzenledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kazada yaralananlarla ve hayatını kaybedenlerin aileleriyle temasa geçmeye çalıştıklarını ifade eden Husain, kazada yaşamını yitiren Songül Bozkurt’un ailesinin tazminat davası için vekalet verdiğini belirtti.

İzmir Barosu avukatlarından Ender Keleş ise kazadan sonra Songül Bozkurt’un ailesinin kendisiyle irtibata geçtiğini ifade ederek, “Yalnızca Türk adalet sisteminde bir davadan ziyade bu konunun uluslararası boyutunu düşünerek uçak üreticisi firmaya karşı ABD’de de bir dava açılabileceğini söyledik” diye konuştu.

Bu konuda uzmanlaşmış ABD’li bir hukuk firmasıyla görüştüklerini belirten Keleş, Avukat Nomaan Husain de daha önceki kazalarda olduğu gibi bu kazada da pilot hatası veya kötü hava şartları gibi görüşlerin herkes tarafından kabul edildiğini ancak gerçeğin sonradan ortaya çıktığını ve Boeing firmasının kusurlarını kabul ettiğini söyledi

Keleş, dün itibariyle Boeing firmasının merkezinin yer aldığı Chicago’da davayı açtıklarını ifade etti.

“Boeing çalışanları, ürettikleri uçaklara ailelerini bindirmiyor”

2007’de Honduras, 2008’de Endonezya’da yaşanan kazaların ardından da uçak firmalarınca bir algı oluşturulduğunu savunan Keleş şu iddialarda bulundu:

“Pilotaj hatası diyerek bir algı oluşturuluyor. Bu uçakların her türlü hava şartlarında iniş yapabilecek şekilde üretildiği hakkında herkes hem fikir. Bu kazaların pilot veya hava şartlarına bağlanmaması gerekir. Boeing, 737 Max uçaklarını ürettikten sonra dünyada gelmiş geçmiş en güvenilir uçağın üretildiğini iddia etti. Sonrasında yaşanan vahim kazaları da hepimiz biliyoruz. Bu kazalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Üretici firmanın gerçekleri kamuoyundan sakladığını biliyoruz. Boeing çalışanlarının kendi ailelerini bile Boeing uçaklarına bindirmek istemediklerine dair mesajlaşmalara ulaştık. Bu uçakları güvenilir bulmadıkları yönündeki mesajlaşmalar var”

“Hemen hemen tüm seyahatlerimize beraber giderdik”

Kardeşi Songül’ü çok acı bir şekilde kaybettiklerini ifade eden Ekrem Bozkurt, “Ailemiz çok üzgün diyecek fazla bir şey bulamıyorum. Suçluların bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız” dedi.

İstanbul’daki kazada 3 kişi hayatını kaybetmişti

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Hava Yolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkmış, uçakta bulunan 183 kişiden üçü hayatını kaybetmişti.

Kazanın ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kazayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Uçağın yaralanan kaptan pilotu M.A. ve Güney Kore uyruklu yardımcı pilot F.P. hakkında "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlamasıyla soruşturma açıldı

Soruşturma kapsamında, hastanede tedavisi süren kaptan pilot M.A ve yardımcı pilot F.P’nin ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesi alındı. 

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU