Bodrum 2 bölgeye bölündü… Sessiz bölgelerde müzik gece yarısından sonra susacak

Bodrum Belediyesi, aldığı kararla eğlence bölgelerini ikiye ayırdığını açıkladı. Artık ‘Sessiz bölge’ ilan edilen yerlerde 23.59’dan sonra açık havada müzik yapılmayacak

Fotoğraf: AA

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın imzasıyla hayata geçen uygulamaya göre artık ilçe, "sessiz bölgeler" ve "eğlence bölgeleri" olmak üzere ikiye ayrıldı.

Hürriyet'ten Ece Çelik'in haberine göre yerleşim yerlerine yakın olan ya da sakin restoranların olduğu bölgelerdeki gece kulüpleri, yüksek sesle müzik yayınına gece 23.59’dan sonra kapalı ve ses izolasyonu olan yerlerde devam edebilecek.

Eğlence bölgesi olarak belirlenen yerlerdeki mekânlarda ise gece saat 04.00’e kadar açık havada müzik yayını sürecek.

2019 sezonunda kendilerine 1500’ün üzerinde şikâyet ulaştığını söyleyen Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, bu kararı işletmecilerle görüşerek aldıklarını belirtti.

Gümüşlük ve bitez sessiz bölge

Yılmaz, Bodrum’da nerelerin sessiz alan, nerelerin ise eğlence bölgesi olduğunu şöyle yanıtlıyor:

“Bodrum merkezdeki barlar sokağı, Gümbet’teki barlar sokağı eğlence bölgeleri arasında. Gümüşlük ve Bitez ise sessiz bölgeler içinde.” Otel ve marinalarda zaten böyle bir problem olmadığını vurgulayan Yılmaz “Otellerin hem kapalı alanları var hem de kendi müşterileri rahatsız olacağı için ses konusunda çok hassaslar. Marinalarda da bir problem yaşanmıyor. Amacımız hem eğlenmek isteyenleri hem de sessizlik arayanları Bodrum’da buluşturabilmek”

‘Barlar bölgesinde 05.00 olabilir’

Bu uygulamanın turizme olumsuz etkisi olmayacağını belirten Yılmaz, bar sahiplerinin yönetmeliğe göre kapalı alan oluşturmak için hazırlık yaptığını, ayrıca barlar bölgesindeki mekânlar için ses sınırını saat 05.00’e çıkarma planı yaptıklarını söyledi. 

 

Independent Türkçe, Hürriyet

 

DAHA FAZLA HABER OKU