13 sezon boyunca kapalı gişe oynayan Don Pasquale şubatta izleyicisiyle yeniden buluşuyor

Opera 14-15-18-19-21-22 Şubat 2020 tarihlerinde sahnelenecek

(İstanbul Devlet Opera ve Balesi)

Donizetti'nin çoşkulu, naif, hayat dolu melodileri ve Michele Accursi'nin librettosuyla Don Pasquale Operası, şubatta İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nin 2008’deki açılışı "Don Pasquale" Operası’yla yapılarak, İstanbul Anadolu yakası’ndaki ilk opera temsili gerçekleştirilmiş oldu. O tarihten bugüne kadar geçen süre boyunca sahnelendiği illerde, kapalı gişe oynanan Don Pasquale, Türk opera tarihinde bu özelliğiyle de ayrı bir bir değer taşıyor.

Don Pasquale’nin eğlenceli konusu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Rejisörü Recep Ayyılmaz’ın sıradışı mizansenleri ve cesur rejisiyle birleşiyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Eserin orkestra şefliğini Zdravko Lazarov yapıyor. Eserde dekor tasarımı Ferhat Karakaya, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı Metin Koçtürk, koreografi Nil Berkan'a ait. Eserin koro şefliğini Paolo Villa üstleniyor. Eserde Don Pasquale rolünü N. Işık Belen, Ali İhsan Onat, Ernesto rolünü Ahmet Baykara, Ufuk Toker, Norina rolünü Özgecan Gençer, Hale Soner, Dr. Malatesta rolünü Hasan Çelik, Alper Göçeri, Noter rolünü M.Tükel Acar, Utku Bayburt dönüşümlü olarak oynuyor.

Operanın konusu şöyle: Genç Ernesto, alımlı Norina’ya aşıktır ve zengin amcasının kendisi için “daha uygun” gördüğü kadınla evlenmeyi kabul etmez. Bu sırada Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’dan kendisine evlenebileceği bir kız bulmasını ister ve o da kendisine kız kardeşi, namuslu Sofronia’yı önerir. Aslında amacı yaşlı adamı kandırıp, Ernesto’nun Norina’yla evlenmesini sağlamaktır. Yaşlı adam Sofronia’yla evlenmeyi kabul eder. Malatesta Norina’yı, kız kardeşi Sofronia olarak tanıtır ve sahte bir noter önünde sahte bir nikah kıyarlar. Nikahtan sonra Norina birden bire değişir ve Pasquale’nin hayatını altüst eder. Yaşlı adamın hayatı o kadar kötü bir hale gelir ki kandırıldığını ve aslında Norina’yla resmen evlenmediğini öğrendiği vakit rahatlar. Evlenmekten boyunun ölçüsünü alan Don Pasquale, Ernesto'nun Norina’yla evlenmesine izin verir.

Don Pasquale Operası 14-15-18-19-21-22 Şubat 2020 tarihlerinde sahnelenecek.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU