İstanbul’da toplu ulaşım ücretlerine yüzde 35 zam

İETT, metro ve metrobüs tarifelerinde en kısa mesafe ücreti 2,60 TL’den 3,50’ye yükseltildi. Zam, İBB’ye bağlı ilgili otoritelerin imzasından sonra yürürlüğe girecek

Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleşen Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs tarifelerinde en kısa mesafe ücreti 2,60 TL'den 3,50 TL'ye yükseltilmesi için karar alındı.

Zam kararını İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) internet sitesinden duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada zamlı fiyatların 10 Şubat 2020 itibariyle uygulamaya konulacağı belirtildi.

İSTESOB Başkanvekili Engin Türkmen, 2017'den bu yana zam alamadıklarını belirterek, 3 bin otobüs esnafının enflasyon ve giderler sebebiyle zor durumda olduğunu ifade etti.

Öğrenci aylık kartı 50 liraya yükseldi

AKOM'da dün yapılan UKOME toplantısında taleplerini aktardıklarını dile getiren Türkmen, "Biz toplantıda hazırladığımız üç yıllık maliyeti çıkardık. Bu da yüzde 105'e tekabül ediyor. Otobüslerin fiyatı bile bu sürede 400 bin liradan 1 milyon liraya çıktı. Belediye de bizim önümüze yüzde 35'lik bir zam oranı koydu. Karar oy çokluğu ile kabul edildi. Yüzde 35 rakamı bazılarına çok gelebilir ancak biz üç yıl zam almadık. Yıllık yüzde 10 gelse yine aynı olacaktı. Bizim de çocuklarımız kullanıyor. Biz siyasi kavga tarafı değiliz" diye konuştu.

Zammın Marmaray dışında İstanbul Kart kullanılan özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında geçerli olacağını bildiren Türkmen, 2 lira 60 kuruş olan ücretin 3 lira 50 kuruşa, öğrenci aylık kartının ise 40 liradan 50 liraya çıkacağını aktardı.

Türkmen, kararın, resmi imzaların tamamlanması sonrasında İstanbul Kart'la ilgili teknik işlemlerin yapılmasının ardından hayata geçmesini beklediklerini bildirdi. 

İSTESOB Başkanvekili Türkmen, 31 Aralık'ta dolan sübvanse oranlarının da 6 ay uzatıldığını hatırlatarak, haziran ayından sonra sübvanselerin kaldırılacağını kaydetti.

Göksu'dan tepki: İBB Başkanı İstanbulluları aldattı mı?

AK Parti’li Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu yapılan zamma Twitter hesabından tepki gösterdi.

Göksu, zammın İmamoğlu’nun başkanlığını yaptığı UKOME tarafından yapıldığını ve  İBB Meclisi ile bir bağlantısı olmadığını söyledi.

Göksu şunları söyledi:

Seçim öncesinde İstanbul’da hayatı ucuzlatacağım, ulaşım giderlerini azaltacağım diyerek oy isteyen İBB Başkanı bugün sizin toplu ulaşım araçlarında kullandığını biletlere yüzde 35 zam yaptı.
Doğal olarak her birimiz şu soruyu soruyoruz; seçimden önce hayatı ucuzlatacağını söyleyen İBB Başkanı İstanbulluları aldattı mı?
Burada aklınıza şu soru gelebilir; peki bu zam nasıl yapıldı?
Bu zaman İBB Başkanı’nın başkanlığını yaptığı UKOME tarafından yapıldı ve UKOME ağırlıklı olarak İBB bürokratlarından oluşan bir kurum.
Burada meclise zam yapma ya da indirim yapma yetkisi verilmediği için bu zam gerçekleştirildi

Independent Türkçe, Ajanslar

 

DAHA FAZLA HABER OKU