Elazığ’da deprem olacağını aylar öncesinden bilen Prof. Görür: Marmara’da deprem olasılıkla Kumburgaz kolunda, minimum 7.2 büyüklüğünde olacak

Görür, Twitter’dan olası Marmara depremi hakkında değerlendirmede bulundu

Fotoğraf: YouTube

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından daha önceki konuşmaları gündeme gelen deprem uzmanı Prof. Naci Görür’den olası Marmara depremi ile ilgili olarak yeni bir açıklama geldi.

Görür, “Gölcük ve Düzce depremleriyle Marmara’nın altındaki kabuk aşırı yüklendi” diyerek, “Marmara’da deprem olasılıkla Kumburgaz kolunda ve minimum 7.2 büyüklüğünde olacak" ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kişisel sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklamalarda bulunan Görür, “Gölcük ve Düzce depremleriyle Marmara'nın altındaki kabuk aşırı yüklendi” dedi ve ekledi:

1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla bu kabuk 30 yıl içinde kırılacak (5-10 sene önce veya sonra olabilir). İlk 20 sene içerisinde olmadığına göre son 10 yıllık periyotta deprem olma olasılığı yüzde 50'den fazlaya çıktı.

Görür Twitter’dan şunları kaydetti:

Daha önce yazmıştık. KAF ve DAF ülkemizde deprem üreten en önemli iki fay zonudur. Bu faylar boyunca yer alan yerleşim alanları zaman zaman büyük depremlere maruz kalırlar.
KAF 20. yy. çok sayıda deprem üreterek enerjisini boşaltmıştır. Bu depremler 1939 Erzincan, 1942 Niksar-Erbaa, 1943 Tosya-Ladik, 1944 Bolu-Gerede, 1957 Bolu-Abant, 1967 Adapzarı-Mudurnu, 1999 Gölcük ve Düzce depremleridir.
Bu depremler ve burada saymadığım diğer bazı depremler sonucu 100 binden fazla insanımız kaybedildi maalesef.
Depremlerin yerlerine dikkat ederseniz 1939-1999 deprem zinciri Doğudan başlamış Batıya kayarak İstanbul’un kapısına dayanmıştır. KAF’ın depremleri doğudan batıya taşıma alışkanlığı vardır.
En son deprem Gölcük’teydi şimdi hedef Marmara Denizi. Gölcük ve Düzce depremleriyle Marmara’nın altındaki kabuk aşırı yüklendi.
1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla bu kabuk 30 yıl içinde kırılacak (5-10 sene önce veya sonra olabilir). İlk 20 sene içerisinde olmadığına göre son 10 yıllık periyotta deprem olma olasılığı %50’den fazlaya çıktı.
Marmara’da deprem olasılıkla Kumburgaz kolunda ve minimum 7.2 büyüklüğünde olacak.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU