Bekçilere silah ve zor kullanma gibi yeni yetkiler tanıyan yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Bekçilere yeni yetkiler getiren düzenleme Meclis komisyonundan geçti

Fotoğraf: AA

Çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlara kimlik sorabilme yetkisi ile adli görevler verilmesi gibi düzenlemeleri içeren Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş 22 Ocak'ta çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını açıklamıştı.

Kanun teklifi 18 maddeden oluşuyor. Bekçiler, olay çıktığı zaman suçluları gözaltına alıp genel kolluk kuvvetine bildirecek. 

Suç işlenme anında veya hemen sonrasında suçlulara müdahalede bulunmak, suç mahallindeki kanıtları muhafaza altına almak, delillerin kaybolmamasını sağlamak, ortadan kaldırılmasını engellemek de bekçilerin görevleri arasında olacak.

Emniyet “Kimlik sorabilir” demişti

İzmir ve Mardin'de görülen davalarda mahkemenin verdiği “Bekçiler kimlik soramaz” karar tartışma konusu olmuştu.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçilerin kimlik sorabileceğini ifade eden bir açıklama yapmıştı:

İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak’ şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen karar sadece o olaya münhasır bir karar olup aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliği’nin 16. maddesindeki "Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar" hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU