Depreme ilişkin paylaşım yapan 50 kişi hakkında soruşturma

Soruşturma kapsamında henüz gözaltına alınan kimse bulunmadığı belirtildi

Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Elazığ'daki depreme ilişkin olarak sosyal medyadan “provokatif paylaşım yaptığı” ifade edilen 50 kişi hakkında soruşturma başlattı. 

Paylaşım yapanlar hakkında, "halk arasında endişe, korku ve panik oluşturmak" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama" suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Soruşturma kapsamında henüz gözaltına alınan şüpheli bulunmadığı, paylaşımlara yönelik incelenmenin sürdüğü belirtildi.

RTÜK’ten inceleme

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) radyo ve televizyonlardaki provokatif yorum ve haberlere yönelik inceleme başlattığını duyurmuştu. 

Soylu açıklamıştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremden birkaç saat sonra yaptığı açıklamada soruşturma başlatılacağını söylemişti. Soylu’nun ifadeleri şöyleydi:

Belki sitem edeceğimiz bir konu var, bu konunun siyasetle ilgili değerlendirilmesini son derece yanlış bulduğumuzu dile getirmek istiyorum. Zor günümüzde birlik olmak durumundayız. Türkiye'nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır. Başka deprem fotoğraflarını gösterip sosyal medyada paylaşıp panik havası oluşturanlar hakkında tahkikat başlatacağız.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU