'Türk astrolojisi dünyada ekol olmak üzere, sevgilisi için astroloğa giden de var iş ortağı için de'

Türkiye’de astrolojiye artan bir ilgi var. Binlerce kişi astrologların yorumlarını takip ediyor, özel astroloji analizlerine ciddi paralar ödüyor. Astrologlar Oğuzhan Ceyhan ve Uygur Gür, astrolojinin Türkiye’deki durumunu anlattı

Burç yorumları birçok insanın ilgisini çekmeyi sürdürüyor / Fotoğraf: Twitter

Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde sosyal medyada yine en çok izlenen videolar arasında 2020’ye dair burç yorumları vardı.

Binlerce yıllık geçmişi olan astroloji aslında her dönem ilgi çekti.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayda bugünkü astrologlarla aynı işi yapan “Müneccim” olarak adlandırılan görevlilerin olduğu, başlarındaki kişiye de “Müneccimbaşı” dendiği biliniyor.

Ancak münnecimlerin hiçbiri 16. yüzyılda Fransa'da yaşayan astrolog Nostradamus'un ününe kavuşamadı.

Padişahlardan özellikle 3. Mustafa, astrolojiye olan ilgisi ile biliniyordu.

Astroloji yüzyıllar boyunca daha çok üst tabakanın ilgilendiği ya da bildiği bir alan iken özellikle gazetelerin yaygınlaşması ve buralarda burç yorumlarının başlamasıyla sıradan insanlar arasında da bilinir oldu.

“Hangi burçtansın?” sorusu ilk sevgili buluşmalarının vazgeçilmezi olmaya daha o günlerde başladı.

münnecim.jpg
Osmanlı'da sarayda görevli müneccimler de o dönemin astrologlarıydı / Fotoğraf: Twitter

 

Teknolojinin hayat verdiği astroloji

Uzun yıllar boyunca bir hobi ya da eğlence olarak kalan astroloji teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla Türkiye’deki en parlak dönemini yaşamaya başladı.

Teknoloji pek çok eski alışkanlığı yok ederken astrolojiyi kolay ulaşılır hale getirdi.

Daha önce ancak çok bilinen iki üç astrolog gazete sayfalarında yer bulabilirken yeni yetişen çok sayıda astrolog sosyal medyalarından binlerce kişi tarafından izlenen tahminlerde bulunmaya başladı.

Gazete sayfalarındaki üç beş kelimelik burç tahminlerinin yerini gezegen hareketlerini bir matematikçi edasıyla anlatan, danışman gibi tavsiyeler veren astrologlar almaya başladı.

Astroloji geliştikçe astrologların da profili değişmeye başladı. Çok sayıda eğitimli insan astrolojiyle meslek olarak ya da hobi olarak ilgilenmeye başladı.

Türkiye, yeni nesil astrologlarla birlikte daha önce bilmediği 'Ay burcu' ya da doğum saatine göre belirlenen "Yükselen burç'ların da olduğunu öğrenince bu sefer yeni doğan çocukların doğum saatine daha bir dikkatli bakılır olundu.

500 liradan başlayıp iki bin liralara çıkan doğum haritaları

Ha keza her kişinin kendisine özel bir yıldız haritası yani popüler adıyla “Doğum haritası” olduğu, buna bakılarak geleceğine yönelik analizler yapılabileceği iddiası kabul görmeye başladıkça pek çok kişi astroloğun ününe ve tecrübesine göre 500 ile 2000 bin lira arası değişen bedeller ödeyerek kişisel astrolojik harita çıkarmaya başladı.

Peki Türkiye’de astrolojiye ilgi neden yüksek? Daha çok kim takip ediyor? Bu ve merak edilen soruları astrologlar Oğuzhan Ceyhan ile Uygur Gür’e sorduk.

oğuzhanceyhan.jpg
Oğuzhan Ceyhan / Fotoğraf: Ceyhan'ın kişisel internet sitesi

 

İki bin kişiye astroloji eğitimi verdi

Oğuzhan Ceyhan, birçok astroloğu yetiştiren alanında bilinen bir isim. Bir tabib subay çocuğu olarak 1971 yılında Balıkesir Edremit’te doğan Ceyhan'ın astrolojiyle ilk teması babasının işi nedeniyle gittiği İngiltere’de başladı.

Bu ülkede geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 2.5 yıl hastanede kaldı, 13 ameliyat geçirdi. 

Astrolojiyle tanışması da hastanede tedavi görürken Yunanlı bir arkadaşının astrolojiyle ilgilenen anneannesi sayesinde oldu. İlk temel bilgileri ondan aldı.

Hastaneden çıkınca İngiltere’de astroloji üzerine eğitimler aldı.

2000 yılından beri Türkiye’de profesyonel astrolog olarak çalışan Ceyhan, bugüne kadar iki binin üzerinde kişiye astroloji eğitimi verdiğini, bunlardan halen 250’sinin profesyonel olarak astrolojiyle uğraştığını söyledi.

"Astroloji eğitimi alanların yüzde 80’ni kadın"

Halen İstanbul'daki ofisinde mesleğine devam eden Ceyhan, astroloji eğitimi alanların çoğunun üniversite mezunu, genellikle bir yabancı dil bilen, 25 – 50 yaş arası ve yüzde 80’ninin kadın olduğunu söyleyerek, astrolojiye artan ilgiyi şu nedenlere bağladı:

“İnsanlar gelecekle ilgili kaygılarına çözüm arıyorlar”

Astroloji kehanet bilimidir. Şu an Türk astrolojisi dünyada çok ciddi bir ekol olmak üzere. Cidden uluslararası astrolog yetiştirdiğimizi ve astrolog ihraç ettiğimizi söyleyebilirim. Astrolojinin bu kadar popüler olmasının sebebi doğru kehanet ve gelecek öngörülerimizdeki başarı oranının yüksek olmasıdır. İnsanlar geleceği yani yarını merak eder, olasılıkları doğru hesaplarsanız gelecekte olabileceklere doğru bakışlar ve doğru öngörümler yapabilirsin. Son zamanlarda yaşanılan ekonomik ve siyasi belirsizlikler sebebiyle insanlar gelecekle ilgili kaygılarına çözüm arıyorlar.

oğuzhanceyhan1.jpg
Ceyhan, astrolojiyle ilgilenenlerin yüzde 80'ninin kadın olduğunu söyledi / Fotoğraf: Ceyhan'ın kişisel internet sitesi

 

"Astrololojiyle ilgilenenlerin 10’da 9’u beyaz yakalı"

Ceyhan, astrolojiyle ilgilenenlerin 10’da 9’unun beyaz yakalı, daha az bir kısmının patron olduğunu belirterek, insanların kariyerleri, aşk hayatları dışında doğru evlenme hatta doğum zamanı için bile doğum haritası çıkarmak istediklerini öne sürdü.

Şirketlerden ve siyaset dünyası da dahil olmak üzere her alandan danışmanlık almak isteyenlerin olduğunu söyleyen Ceyhan, artan ilgiyle birlikte astrolojiyi bilmeyen insanların da yorumcu olarak ortaya çıkmaya başladığını iddia ederek şu uyarıda bulundu:

“Kehanet yoksa astroloji yoktur”

Astroloji ilginç bir meslektir, medya kanallarında tanınmanız, PR desteği alarak popüleritenizi arttırmanız çok fazla bir anlam ifade etmez. Siz olasılıkları hesaplayan bir kahinsiniz eğer bu olasılıkları doğru hesaplayacak alt yapı ve bilginiz yoksa bir süre sonra yok olacaksınız astrolojinin evrim teorisi. Kehanet yoksa astroloji de yoktur.

“Üç bin harita görmeyen tecrübe kazanmış olmaz”

Ceyhan, iyi bir astrolog olmak için üç yıl temel, orta, ileri seviye, iki yılda uzmanlaşma eğitimi almak gerektiğini belirterek, “Bu kadar zaman sonra bile harita okuma konusunda tecrübe kazanmak daha da önemlidir. 3000 harita görmeden kanımca yeterince tecrübe kazanmış sayılmaz” dedi.

“Erkekler kehanet konusunda daha başarılı”

Astroloji daha çok kadınların ilgi gösterdiği bir alan olmakla birlikte erkek astrologlar da bu alanda iddialı. Ceyhan bu durumu şöyle açıkladı:

Ortalama yüz öğrencinin 20’si erkektir ve erkek öğrencilerin tüm dünyada kehanet konusunda daha başarılı olduğunu gözlemlemekteyiz, muhtemelen bunun sebebi sosyalojiktir. Astroloji çok fazla vakit isteyen bir ilgi alanı bir kadını hayatında öncelikleri çocukları, evi, eşi, işi olduğu için vakit sorunu yaşıyorlar erkekler ise daha ziyade bu işe meslek olarak baktıkları için vakit ayırabiliyorlar.

nostradamusyeniiii...jpg
Ceyhan, erkeklerin kehanette daha başarılı olduğunu iddia etti. 16. yüzyılda yaşayan Nostradamus halen popülerliğini koruyor / Fotoğraf: Wikipedia

 

"Türkiye, astrolojinin lideri İngiltere’yi yakalamak üzere"

Türkiye’nin astrolojide astrolojinin lider ülkesi denilen İngiltere’nin seviyesine gelmek üzere olduğunu öne süren Ceyhan, “Dünyadaki en iyi üç ülkeden olma yolundayız. Dünyada İngilizce konuşulan ülkelerde astrolojinin okulları akademileri ve kurumları bulunmaktadır” diye konuştu. 

Astroloji hurafe mi?

Astrologlar, astrolojinin hurafe ya da fal olarak nitelenmesine tepki göstererek, bir gökyüzü ilmi olduğunu öne sürüyorlar.

Ceyhan’ın astrolojinin hurafe olarak nitelenemeyeceğini şu sözlerle iddia etti:

Yeterince bilgi sahibi olmadan bundan 20 yıl önce de psikoloji bilimine de hurafe diyen insanlar vardı, 70 yıl önce modern tıpa da hurafe diyenler vardı. Tıp doktoruna gitmektense çıkıkçılara gidiyorlardı konu bilgiyle ile alakalı. Astroloji insan doğasını açıklayabilen dürtü ve davranışlarımızı altındaki bilinç dışı motor kalıpları açıklamaya çalışan bilimcilerin bakış açısıyla sözde bir bilimdir. Biz yalnızca insan doğasını anlamaya çalışıyor ve bunun sonuçlarını gözlemliyoruz, yaptığımız yalnızca bu.

uygurgürr yeni.jpg
Uygur Gür / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

Uygur Gür: Sosyal medyanın gelişmesi astrolojiye ilgiyi artırdı

Astrolojide son dönemde adından söz ettiren pek çok genç isim var. Onlardan biri de Uygur Gür. Sosyal medyadan yorumları çok sayıda kişi tarafından takip ediliyor.

Astrologların çoğu İstanbul’da iken Uygur Gür, Ankara’da mesleğini icra etmekte. 

Astrolojiye ilgisi sekiz yaşında başlamış. “Öğretmen olan annem okumaya beni teşvik etmek için kitapçıya her götürdüğünde burç kitabı arardım ben. Daha küçük yaşlarda insanı çözmek gibi bir derdim vardı benim. Karşımdakini en doğru yoldan anlamak istiyordum” diye anlatıyor o günleri.

“Ülkece astrolojiyi keşfettik”

Gür, sosyal medyanın gelişmesinin astrolojiye ilgiyi arttırdığını iddia ederek bunun sonucunu şöyle açıkladı:

Adeta ülkece astrolojiyi keşfettik. Eskiden gazete sütunlarında cikletten çıkan fal kıvamında okunurdu. Nasıl derin bir ilim olduğu, ya da herkesin kendisine ait bir doğum haritası olduğu bilinmezdi. “Ne yani 12 insan tipi mi var”, denilir geçilirdi. Bu açılıma paralel olarak uzun yıllarını bu ilmin eğitimine vermek isteyenlerin de sayısı arttı ve bugün ülkemizde epey astroloğumuz var.

“Dönemediğim binlerce mail var”

Gür, astroloji yorumlarını okumak kadar bir astroloğa başvurarak kişel astroloji analizi yaptırmak isteyenlerin de çoğaldığını iddia ederek, şöyle konuştu:

Benim henüz geri dönmediğim binlerce mail var. Bana şu an önümüzdeki bir 10 yılın randevularını bugünden alabilecek kadar bir ilgi olduğunu söyleyebilirim. İnsanlar zaman kaybettiren ve bir nihayete erdirmeyen kişisel gelişim konularından sıkıldı artık. Onların yerine kendini en objektif haliyle aynada görebileceği astroloji ile tanışmak ve onun ışığında yol almak istiyor, yani bir el feneri arıyor bu yaşamda. Bunun için de doğum haritasını öğrenmek, kendini gerçekleştirmek ve mutlu olmak istiyor.

“Sevgilisi, iş ortağı için randevu alanlar var"

“İnsanlar astrologlara neden geliyor?” sorusunu Gür şöyle cevaplandırdı:

Evliliğini, kariyerini, hatta ticari girişimlerini doğru yönetmek isteyenler başta gelenler. Kendisi, eşi, çocuğu, sevgilisi, arkadaşı, hatta iş ortağı için randevu alanlar var. Mesela bilinçli ebeveynler çocuklarının haritalarını inceletip onların erken yaşlarda doğru meslek tercihlerini yapabilmelerine yardımcı olmak istiyorlar ya da daha sağlıklı ebeveyn çocuk ilişkisi kurabilmek için çocuklarının kendilerini nasıl gördüklerini astroloji vasıtasıyla anlamak istiyorlar. Demek ki bilinç yükseldikçe astrolojinin de kıymeti anlaşılmaya başlandı.

tbmm.jpg
Uygur Gür'e göre Meclis'te de astrolojiye meraklı isimler var / Fotoğraf: AA

 

"İkna ettiğim birkaç isim şu an Meclis’te"

Gür’e göre astrolojiyle ilgilenenler bunlardan ibaret değil.

Her geçen gün bana gelen siyasilerin, önemli bürokratların sayısı artıyor. Son seçimlerde adaylığını koyması için ikna ettiğim birkaç isim şu an mecliste. Evet onların haritası Türkiye ile uyumluydu. Doğum haritanızın Türkiye şartlarında ne vaat ettiği de önemli. Bazen siyasete girmek için ya da ticari faaliyetler yürütmek, iş kurmak vb konular için doğum haritanızın gezegensel yerleşkeleri yaşadığınız ülkenin haritasıyla uyumlu olmayabilir. Belki de başka bir ülkede şansını denemesi gerekiyordur ki, biz buna da bakıyoruz kişinin haritasını incelerken.

"Her ayına astrolojik olarak baktırmak isteyenler var"

Ceyhan gibi astrolojinin artık bir meslek hatta kendi başına bir sektör olduğunu iddia eden Gür, bunun nedenini de şöyle açıkladı:

İnsanlar artık yaşamlarını doğru yönetebilmek için düzenli olarak her sene danışmanlık almaya başladılar. İnanın her ayını özel olarak inceletenler bile var. Demek ki insanlar bir yandan olumsuz durumlara karşı önlem alırken, yaşamlarında fark yaratacak girişimler için de geç kalmak istemiyor. E hal böyle olunca astrolojik danışmanlık evet bir sektör olma yolunda hızla ilerliyor.

 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU