Mağarada mahsur kalan çocukları kurtaran komando, kaptığı enfeksiyon yüzünden öldü

Tayland'da mağarada mahsur kalan çocukları kurtaran ekibin üyesi kurtarma operasyonu sırasında kaptığı enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti

Fotoğraf: AP

Tayland'da Haziran 2018'de Tham Luang Nang Non Mağarası'na yaptıkları gezide mağara girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalan yaşları 11 ila 16 olan 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri için büyük bir kurtarma operasyonu düzenlendi.  Çocuklar 17 gün sonra temmuz ayında kurtarılabildi.

Mağarada mahsur kalan çocukları kurtaran deniz komandosu ekibinin üyesi astsubay Beirut Pakbara, mağarada kaptığı kan yoluyla bulaşan enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti. Yetkililer durumu ağırlaşan Pakbara’nın dün öldüğünü açıkladı.  

Heykeli dikilmişti

Ekibin bir diğer üyesi, eski Tayland deniz komandosu dalgıcı Saman Gunan da kurtarma operasyonu sırasında havasız kalarak bilincini yitirmiş, sonrasında hayatını kaybetmişti. Mağaranın girişi yakınına Gunan'ın heykeli dikilmişti. 

33356537956593424.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Mağara su doldu, kurtarma çalışmaları aksadı

Tayland'da Haziran 2018'de Tham Luang Nang Non Mağarası'na yaptıkları gezide mağara girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalan yaşları 11 ila 16 olan 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri temmuz ayında kurtarılmıştı. Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle bulunduktan hemen sonra dışarı çıkarılamamıştı. 5 gün süren bekleyişin ardından kurtarma operasyonu başlamış, ilk iki gün 8 çocuk, üçüncü gün ise 4 çocuk ve antrenör mağaradan çıkarılarak kurtarılmıştı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU