Fatih Altaylı’dan Kanal İstanbul yazısı: Bu rezaletlerle karşılaşırsak ne olacak biliyor musunuz?

Habertürk yazarı: Türkiye’nin önceliği Kanal değildir!

Fotoğraf: AA

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Kanal İstanbul projesinin istenildiği gibi gitmemesi durumunda “suçlunun CHP olacağını” söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki Kanal İstanbul tartışması devam ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Habertürk gazetesi yazarı Altaylı da bugünkü köşesini projeye ayırdı.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

Kanal İstanbul eğer yapılırsa ve yapıldıktan sonra bu kanala yapılan harcamanın boşu boşuna yapıldığı ortaya çıkarsa, üstleniciye verilen garanti geçiş sayısı asla tutmayacağı için her yıl Hazine’den yani bizim cebimizden yükleniciye milyarlarca lira aktarılırsa, kanal iddia edildiği gibi ekolojik dengeyi bozarsa, Marmara’yı bir ölü deniz haline getirirse, beklenenden de pahalıya mal olur ve milleti yüzlerce yıl sürecek bir borçla karşı karşıya bırakırsa, Allah muhafaza kanalda bir kaza olur ve çevresine kurulan kentte insanlar ölürse, bir depremde kanalın başına bir şey gelir ve Karadeniz’den giren su çevredeki yerleşim alanlarını sular altında bırakan bir felakete neden olursa...

Ve burada sayamadığımız, aklımıza gelmeyen veya gelen her türlü rezaletle karşılaşırsak…

Ne olacak biliyor musunuz!

Bu kanalı yapanlar ve savunanlar hâlâ hayatta iseler şöyle diyecekler:

“Bunun sorumlusu cehape zihniyetidir. Eğer onlar damarımıza basmasa, bize bu kanalı yaptırmama kararı almasalardı biz inat edip bu kanalı yapmazdık. Bu facialar da meydana gelmezdi. Bu kanalın başımıza açtığı tüm felaketlerin sorumlusu cehape zihniyetidir.” Şaka yapıyorum veya abartıyorum zannedebilirsiniz! Vallahi yapmıyorum.

Altaylı, bilimsel olarak fayda sağlayacağı ispatlanabilirse Kanal İstanbul’a destek verebileceğini ifade ederken “Türkiye’nin bugünkü ekonomik ortamında geri dönüşü olup olmayacağı bilinmeyen, olsa bile inanılmaz uzun vadede bir dönüşü olacağı aşikar bir proje için bu denli büyük kaynak aktarılmasını anlamsız ve gereksiz bulurum. Türkiye’nin önceliği Kanal değildir!” dedi.

 

haberturk.com

DAHA FAZLA HABER OKU