Momentum hareketinin kurucusu Jon Lansman İşçi Partisi liderlik yarışında Rebecca Long Bailey'e destek veriyor

Gölge kabine Ticaret Bakanı, etkili solcu müttefikin desteğiyle güçlendi ancak bu hamle ılımlıları daha da uzaklaştırma riski taşıyor

İşçi Partisi, 12 Aralık'ta gerçekleştirilen seçimlerde ağır bir yenilgi almıştı (Richard Pohle/The Times)

İşçi Partisi liderlik yarışında öne çıkan Rebecca Long Bailey'e, sol görüşlü Momentum hareketinin kurucusu Jon Lansman'ın danışmanlık yaptığı öne sürüldü.

Jeremy Corbyn'in seçilmesine yardımcı olan aktivistin gölge kabine ticaret bakanının kampanyasında önemli bir rol oynadığı ve gayri resmi olarak bir süredir Bailey'e danışmanlık yaptığı söyleniyor.

Sunday Times'ın aktardığı haberler, sendikalardan da önemli bir destek alması beklendiği göz önünde bulundurulursa Long Bailey'nin İşçi Partisi'ndeki çoğu solcudan destek alma olasılığını güçlendiriyor.

Öte yandan bu adım daha ılımlı parti üyelerinin desteğini riske atıyor. Lansman tartışmalı bir figür ve Momentum'u kurduğunda bazı Corbyn muhaliflerince "parti içinde parti" kurmakla suçlanmıştı.

İşçi Partisi'nden eski İçişleri Bakanı Alan Johnson seçim gecesi Momentum'a karşı sert bir saldırı başlatarak şunları söylemişti:

Momentum'un gitmesini istiyorum. Öğrenci siyasetinize ve küçük solculuğunuza geri dönün.

Bu sözler, İşçi Partisi'nden önemli bir ismin parlamenterlere, parti üyeleri tarafından seçildiği takdirde Long Bailey'i lider olarak görmeyi reddetme çağrısı  yaptığı sırada geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sir Keir Starmer'la birlikte Corbyn'in halefi olmaya en yakın isimlerden bir olarak görülen gölge kabine ticaret bakanı, babasının Salford rıhtımındaki işi için endişelenmesini izleyerek büyüdüğünü söyledikten sonra çocukluğuna dair ortaya atılan iddialarla ilgili sorularla da karşı karşıya.

Kampanya broşüründe Long Bailey şunları söylemişti:

Deneyimlerin kişiliğinizi belirlediğini söylerler, benim deneyimlerim kesinlikle beni şekillendirdi. Babam Jimmy, Salford rıhtımında çalışıyordu ve rıhtımın tekrar tekrar maruz kaldığı işten çıkarmalar sebebiyle onun endişelenmesini izleyerek büyüdüm.

Ancak Salford rıhtımı 1982'de kapatıldığında Long Bailey sadece iki yaşındaydı.

Gölge kabine ticaret bakanı, kampanyasına aşırı solcu Momentum hareketinin ve Unite'ın organizatörü Alex Halligan'ın dahil olmasına dair de bir süredir eleştirilerle karşı karşıya. Halligan 2017'de "İyi geceler Troçkistler" yazan ve buz baltasıyla öldürülen bir kişiyi resmeden (Stalin'e referansla) rozetle görüntülenmişti.

The Observer'a yazan İşçi Partisi'nin önemli ismi Roy Hattersley, parlamenterlerin Long Bailey'i lider olarak görmeyi reddetmesi gerektiğini söyledi.

Hattersley şunları söyledi:

Jeremy Corbyn'in neredeyse 100 yıldır alınan en kötü sonuçtan sorumlu olması gerektiği gerçeğine rağmen onun desteklediği halefi Rebecca Long Bailey, Corbyn'in parti liderliğini dolduracak en gözde aday. Seçilmesi ki bu neredeyse kesin, Corbyn'in gittiği ama Corbynciliğin yaşamaya devam ettiği anlamına gelen bir basın açıklaması olacak.

İşçi Partisi'nin hayatta kalmasının "parlamentodaki partinin siyasi gündeminin gerçek demokratik sosyalistlerce ele geçirilmesine” bağlı olduğunu söyledi ve Long Bailey'nin lider olarak seçilmesinin “şaka yapmadıklarını göstermek için erken bir fırsat sağlayacağını” öne sürdü.

Baron unvanına sahip, eski İşçi Partisi başbakanı James Callaghan'ın kabinesinde görev yapmış Hattersley şunları ekledi:

Davaya yapılacak en iyi hizmet, kendisine duyulan güveni hak etmeyen bir liderin göreve gelmesini kabul etmeyi açıkça reddetmektir. Kayıtlı oylamayla yapılacak resmi bir protesto neredeyse aynı şekilde etkili olacaktır. Daha sonra bu cesaretle, kabine üyelerine liderin adayıyken sahip olamayacakları bağımsız bir yetki vererek, gölge kabineyi bir kez daha oylamak için ısrar etmeliler. Mevkilerini geri kazandıktan sonra parti liderinin ve Corbyn'le birlikte 'Kara Perşembe' kıyımının suçunu üstlenmesi gereken ama şu an dahi yeni rejimde arkadaki lider olarak kalmaya devam etme hazırlıkları yapan danışmanların stratejilerine ve taktiklerine meydan okumakta özgür olacaklar.

İşçi Partisi'nin genel seçimlerde kaynaklarını Muhafazakarların elindeki koltuklara yoğunlaştırdığı, daha sonra bu koltukları ellerindeki 59 koltukla beraber daha büyük çoğunlukla yine Muhafazakarlara kaybettiği sızdırılmıştı.

Bir işçi sendikasının sızdırdığı iddia edilen belge, Corbyn'in ekibinin kazanılması mümkün olmayan koltuklara değerli kaynakları akıttığını gösteriyor. Stoke-on-Trent North bölgesindeki Ruth Smeeth gibi küçük seçim bölgelerindeki parlamenterlere öncelik verilmedi. Yahudi İşçi Hareketi'nin parlamentodaki temsilcisi ve Corbyn'in partideki antisemitizmi idare etme biçimini eleştiren Smeeth, koltuğunu akabinde Muhafazakarlara kaptırdı.

Tüm bunların açığa çıkmasıyla, İşçi Partisi liderinin strateji direktörü Seumas Milne'nin ve kampanya yöneticisi Karie Murphy'nin istifa etmesine yönelik baskının artması muhtemel. Corbyn'in en yakın yardımcıları olan ikili, ezici seçim yenilgisi sonrası İşçi Partisi parlamenterlerince topa tutulmuştu. Ancak istifa çağrılarına rağmen görevlerine devam ediyorlar.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU