2019’da 49 gazeteci öldürüldü, liste başında Suriye ve Meksika var

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün raporuna göre, 2019’da dünyada 49 gazeteci öldürüldü. Gazetecilerin 31’i doğrudan hedef alındı, 18’i ise çatışmaları izlerken hayatını kaybetti. Rapora göre, öldürülen gazeteci sayısı geçen yıla göre yüzde 44 azaldı

Fotoğraf: Courtesy Paramount Pictures

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), gazetecilere yönelik şiddet vakalarını ele aldığı yıllık raporunu yayımladı. 

Rapora göre, dünyada gazeteci ölümleri 2019'da bir önceki yıla oranla yüzde 44 azalırken, 2003'ten bu yana ise en düşük seviyeye geriledi.

Raporda, 2019'da 49 gazetecinin öldürüldüğü belirtildi. Hayatını kaybeden gazetecilerin 36'sının profesyonel, 10'unun amatör haberci ve 3'ünün ise medya kuruluşları için çalışan destek personeli olduğu ifade edildi.

31 gazeteci hedef alındı

Raporda, gazetecilerden 31'inin doğrudan hedef alınarak öldürüldüğü, 18'inin ise çatışmaları izlerken hayatını kaybettiği kaydedildi.

Suriye, Yemen ve Afganistan'daki çatışmaları izlerken yaşamını yitiren gazetecilerin sayısı 2018'de 34 iken, bu sayı bu yıl 17'ye düştü. Suriye'de 10, Yemen'de 2, Afganistan'da ise 5 gazeteci hayatını kaybetti.

Meksika'da bu yıl da geçen yıl olduğu gibi 10 gazeteci cinayete kurban gitti. Meksika, savaş halinde olmadığı halde en fazla gazetecinin öldürüldüğü ülke oldu.

Meksika dışında Honduras'ta 2, Kolombiya ve Haiti'de 1'er gazetecinin öldürüldüğü Latin Amerika ve Karayip ülkeleri, toplam 14 can kaybıyla Orta Doğu ile birlikte gazeteciler için hayati tehlikenin en fazla yaşandığı bölge haline geldi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU