İBB Sözcüsü: İmamoğlu, İlim Yayma Vakfı üyeliğinden çıkacak

Murat Ongun: Belediye başkanının kim olduğundan bağımsız olarak uygulamayı devam ettirmişler, bu konudan hiçbir şekilde haberimiz yoktu

Fotoğraf: Reuters

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sözcüsü Murat Ongun, başkan Ekrem İmamoğlu'nun  İlim Yayma Vakfı'nın 'kurucular listesi'nde yer almasına ilişkin olarak açıklamada bulundu.

Ongun, soL’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Vakfın duyurusunda da yer aldığı üzere, 1973 yılında söz konusu vakfın kuruluşunda İstanbul Valisi, İBB Başkanı ve Müftüsü'nün yer alması dolayısıyla bu makama gelenler daha sonraki dönemlerde de doğal olarak vakfın kurucu üyesi sayılmış. Belediye başkanının kim olduğundan bağımsız olarak bu uygulamayı devam ettirmişler, bu konudan hiçbir şekilde haberimiz yoktu.

Ongun, dün basına yansıyan bilgilendirme belgesinin “kendilerine ulaşmadan servis edildiğini” belirtirken, Ekrem İmamoğlu'nun söz konusu "kurucu üyelikten çıkacağını" dile getirdi.

Independent Türkçe’nin ulaştığı İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün, kardeş kuruluş olan İlim Yayma Vakfı'nın kurucular listesinde yer alan isimlere ilişkin bilgi vermişti.

Tülün, vakıf kuruluş senedi gereği görevde olan İstanbul Valisi, İBB Başkanı ve İstanbul Müftüsü’nün görevleri süresince vakfın doğal üyeleri sayıldığını söylemişti. 

Kurucular listesinde isimleri yer alan İBB Başkanının görev süresi bittiğinde de listeden çıkarıldıklarını ifade eden Tülün, şunları ifade etmişti:

Buradaki üyelik şahsa değil, makama verilen bir üyelik. İmamoğlu’nun üyeliği de bu şekilde. Daha önceki belediye başkanları da aynen görevleri süresince kurucular listesinde gösteriliyordu. Görev süreleri bitince listeden çıkarıldılar.

Tülin, İmamoğlu’nun kurucuları arasında göründüğü İlim Yayma Vakfı’nın herhangi bir toplantısına da katılmadığını belirtmişti.

 

Independent Türkçe, soL

DAHA FAZLA HABER OKU