Ezidi kadın, kendisini kaçıran IŞİD’liyle ikinci kez yüzleşti: Sana kim yardım edecek, Melek Tavus mu diyordun

Aşvak Hacı Hamid adlı Ezidi kadın, kendisini esir tutan IŞİD’liye, “Bunları hayatım boyunca unutmayacağım” dedi

Irak’ta IŞİD tarafından kaçırılarak yıllarca işkence ve tecavüze maruz kalan binlerce Ezidi kızdan biri olan Aşvak Hacı Hamid, kendisini kaçıran Ebu Hamam lakaplı IŞİD’liyle ikinci kez yüzleşti.

Al Arabiya tarafından yayınlanan görüntülerde, Irak’taki bir hapishanede tutulan Ebu Hamam ve kaçırdığı Ezidi kadın Aşvak, bir odada karşı karşıya geliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aşvak, kendisini kaçırıp tecavüz eden IŞİD’liye, “Bana her gün ‘Sana kim yardım edecek, Melek Tavus mu, yoksa Irak hükümeti mi’ diyordun” şeklinde konuşuyor.

Melek Tavus, Ezidilerin inancında kutsal olarak kabul ediliyor.

Kardeşlerini arıyor

“Bunları hayatım boyunca unutmayacağım” diyen Ezidi kadın, IŞİD’liye kaçırılan kardeşlerinin fotoğraflarını göstererek “Bunlara iyi bak, kim bunlar” diyor. Ancak IŞİD’li, tanımadığını öne sürüyor. Bunun üzerine Avşak, “Kardeşlerimi benden iyi tanıyorsun, nereye götürdünüz, sadece ailemi değil, 3 bin Ezidi’yi nereye götürdünüz” ifadelerini kullanıyor.

(Aşvak: İnsan değil, hayvan gibi davranıyorlardı)

 

Almanya’da karşılaşmıştı

IŞİD'in 2014 yılında Irak'ın kuzeyinda Ezidilere yönelik katliamından sonra ailesi ile birlikte Almanya'ya sığınan Aşvak Hacı Hamid'in, kendisini Musul'da uzun süre esir tutan IŞİD üyesi ile Almanya'da yaşadığı kentte karşılaşması, 2018 yılında Almanya'da geniş yankı buldu.

2014 yılında IŞİD'in Şengal'de Ezidilere yönelik katliamı sırasında 18 yaşın altında olan genç kadın yaptığı açıklamada, Musul'da bir köle pazarında bir IŞİD üyesi tarafından 100 dolara satın alınarak 10 ay boyunca esir tutulduğunu ve cinsel istismara uğradığını açıklamıştı.

10 ayın sonunda kaçmayı başararak ailesiyle birlikte 2015 yılında Almanya'ya sığındığını söyleyen Hacı Hamid, 2016 yılında yaşadığı Schwäbisch Gmünd kentinde kendisini esir alarak istismar eden IŞİD üyesi ile sokak ortasında karşılaştığını belirtmişti.

Hacı Hamid, InfoMigrants adlı internet portalına yaptığı açıklamada, bu karşılaşmayı, "Irak'tan, beni kaçıran adamın o çirkin yüzünü artık görmek zorunda olmamak ve bana onu hatırlatan he rşeyi unutmak için kaçtım. Onunla Almanya'da karşılaştığımda şoke oldum. Onu ilk kez 2016'da gördüm. İkinci kez karşılaştığımızda bana yaklaşarak, 'hakkındaki her şeyi biliyorum' dedi. Korkudan konuşamadım" sözleriyle anlatmıştı.

"O sokakta özgürce dolaştığı sürece kendimi Almanya'da güvende hissetmiyordum" diyen genç kadın, "Onunla karşılaşmasaydım. Almanya'da kalırdım. Meslek eğitimimi tamamlayarak Almanya'da normal bir hayat sürdürmek istiyordum" diye konuşmuştu.

Olayla ilgili soruşturma devam ederken genç kadın Almanya'yı terk ederek Irak'a dönmüştü.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU