Termik santrallere filtre zorunluluğunu erteleyen madde yasadan çıkarıldı

Termik santrallere filtre takılması zorunluluğunu iki yıl erteleyen madde yasadan çıkarıldı

Fotoğraf: Pixabay

TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TBMM'ye iade edilen, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddenin kanun metninden çıkarılmasının ardından, "Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" yeniden oylanarak yeni haliyle TBMM Genel Kurul'da kabul edildi.

Kanun onaylanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi yeniden görüşmek üzere toplandıktan sonra termik santrallere filtre uygulamasının ertelenmesini kanun teklifinden çıkarılması kararı almıştı. 

Enerji Bakanı: Yılbaşı itibarıyla işletilemez hale gelecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, filtre sistemi olmayan ya da çalışamaz durumdaki termik santrallerin yılbaşı itibariyle işletilmez hale geleceğini belirtti.

Bu kapsamdaki 13 santralin 3’ünde sorun bulunmadığını belirten Bakan Dönmez, santrallerin aynı şekilde değerlendirilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı:

Yıl sonuna kadar hangi santraller hazır, hangileri değil bunlar da netleşmiş olacak. Bacası olmayan ya da çalışamaz durumda olanlar yıl başı itbarıyla işletilemez hale gelecek. Bacaları olanların se rehabiltasyona, yeni standartlara ve emisyon değerlerine göre bir uyum sürecine ihtiyacı var.

Kanun teklifi 21 Kasım'da kabul edilmişti

15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını iki buçuk yıl erteleyen kanun teklifinin, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmesi bazı AK Parti’li vekiller tarafından sevinçle karşılanmıştı.

Türkiye'de bulunan termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını iki buçuk yıl erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla 21 Kasım’da kabul edilmişti.

 

Independent Türkçe

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU