Selahattin Demirtaş’ın kardeşi ve avukatından iddia: Ağabeyimin göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapandı

Halkların Demokratik Partisi’nin tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kaldığı Edirne Cezaevi’nde 26 Kasım’da bilincinin kapandığı iddia edildi

Selahattin Demirtaş / Fotoğraf: AA

HDP'nin eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, Twitter'dan yaptığı açıklamada, ağabeyinin 26 Kasım Salı günü göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilincinin kapandığını söyledi. 

Aygül Demirtaş'ın açıklamasına göre Demirtaş'a ilk müdahaleyi hücre arkadaşı Abdullah Zeydan yaptı. 

demirtaş-zeydan.jpg
Abdullah Zeydan (solda) ve Selahattin Demirtaş/ Fotoğraf: Twitter 

 

Aygül Demirtaş, yedi gün geçmesine rağmen ağabeyinin hastaneye sevkinin yapılmadığını belirtti. Avukat Demirtaş'ın açıklamaları şöyle: 

1- 26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sn Abdullah Zeydan yapmıştır.

2- Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir.

3- Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik.

4- Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir.

5- Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.

6- Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.

 

 


Tükenmez Haber'e açıklama yapan Aygül Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın yaşadığı bilinç kaybının kısa süreli olduğunu belirterek görevlilerin daha sonra müdahale ettiğini belirtti.

Selahattin Demirtaş'ın hastaneye sevkine ilişkin yeni bir gelişme olmadığını vurgulayan Aygül Demirtaş, "Sağlık durumu şu an iyi. Bugün itibariyle sevk henüz gerçekleşmedi. Cuma günü yapmış olduğum sözlü görüşmede güvenlik gerekçesiyle ayarlamalar yapıldığı belirtildi" dedi.

HDP'den açıklama: Tüm sorumluluk yetkililerdedir

HDP, Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin imzasıyla konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. 

“Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz” cümlesiyle başlayan açıklama şöyle devam ediyor: 

Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durum nedir? 

Neden hastaneye sevki yapılmamıştır? 

Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir. 

Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevi’ne hareket edeceklerdir. 


Tutuklanmasının ardından ikinci kalp rahatsızlığı 

31 Mart sonrası Kars Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan, HDP’nin eski Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, 2016’da yaptığı bir açıklamada Demirtaş’ın cezaevinde kalp spazmı geçirdiğini duyurmuştu. 


O dönem “Eş Genel Başkanımızın sağlık durumuna ilişkin kaygılarımız var” diyen Bilgen, HDP’nin eski liderinin kalp rahatsızlığı geçirdiğine dair raporların olduğunu hatırlatmıştı. 

Selahattin Demirtaş, 6 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu. 


Independent Türkçe  

DAHA FAZLA HABER OKU