Boşandığı erkek tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın mahkemeye son satırları: Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?

Arslan’ın savcılığa 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı

Ayşe Tuba Arslan’ın annesi tabut başında “Benim kimsem kalmadı. Gitti Tuğbam. Bir hayvan bile böyle doğranmaz. Eceli ile ölmedi” dedi. (Fotoğraf: İHA)

Eskişehir'de yaşayan iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan, eşinden 6 ay önce boşandı. Ancak eski eş Yalçın Özalpay, Arslan'a yönelik tehdit ve hakaretlerini sürdürdü. Arslan, Eskişehir'de 11 Ekim günü kocasının satırlı saldırısına uğradı. 44 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Arslan, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü"nde toprağa verildi.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Arslan'ın kocasının sürdürdüğü tehditleriyle ilgili, 2017-2019 arasında "Korkuyorum, beni öldürecek" diyerek, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Arslan'ın sadece 1 Ocak-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında 10 defa suç duyurusu yaptığı belirlendi. Başvurularından 5'i 'delil yetersizliği'nden takipsizlikle sonuçlandı.

Arslan, son olarak 5 Temmuz 2019'da bir kez daha Ankara 2. Aile Mahkemesi'ne başvurarak şunları söyledi:

Boşanmış olduğum eski eşimden hâlâ şiddet ve ağıza alınmayacak hakaretlere maruz kalıyorum. Özalpay tarafından üzerime bir sürü borç bırakılmıştır. Maaşıma icra getirmiştir. Şu an kendisi oturmakta olduğu evdeki mobilyalarını bana ödetmektedir. Ve ben şu an maddi manevi çok zor durumdayım, çalışmıyorum. Defalarca şikayet etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım. Uzaklaştırmam olduğu halde. Benim bu Yalçın Özalpay isimli şahısla ilgili başvurmadığım hukuki işlem kalmadı. Bu şahıstan tehdit alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz. Ben çok mağdurum.

“Karakola gidiyor, ‘böyle bir şey yapmadım’ deyince serbest kalıyordu"

Arslan’ın babası Serdar Arslan, cinayet sonrası kızının yaşadığı yargı süreciyle ilgili olarak şunları söylemişti:

Sözün bittiği yerdeyiz. Yavrum 45 gün dayanabildi. Zaten bunu planlamışlar. Babası, ağabeyi bunu planlamışlar. Bir gün önce kızımın önünü arabayla çevirmişler. Kızım arkadaşıyla birlikte gelirken, kızıma laf atmışlar, 'Sizi öldüreceğiz' demişler. Kızımı değişik arabalarla her gün takip ediyormuş. Cuma günü işten çıkıp, yavrum dolmuştan inince oraya pusuya yatmış, arkasından satırla saldırıp kafasını ikiye bölmüş. Elini kafasına tutmuş yavrum, böyle düşmüş yere. Ondan sonra yüzüne vurmuş. Ellerini kaldırmış, ellerini doğramış. Babası, ağabeyi, büyük oğlundan, hepsinden şikayetçiyim. Bunların hepsi kızımın katili. 15 sene kızımın dosyası vardı. Hepsinde takipsizlik kararı oldu. Benim 4-5 tane dosyam var. Hakaret, şikayet ediyor, öldüreceğiz, pompalı tüfekle öldüreceğiz diye bana söyledi. İnanmazlarsa telefon kayıtlarına baksınlar. Ben şikayetçi oluyorum, karakola gidiyor, ‘Ben böyle bir şey yapmadım’ diyor. Şahit olmayınca, savcı takipsizlik kararı veriyor. En sonu da bu, elimde takipsizlik kararı var.

Hürriyet, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU