Sera gazı yoğunluğu rekor seviyeye ulaştı

Yapılan tüm anlaşmalara, alınan tüm tedbirlere rağmen sera gazı salınımında düşüş yok. Dünya Meteoroloji Örgütü, atmosferdeki sera gazı yoğunluğunun 2018'de rekor seviyelere ulaştığını duyurdu

Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler’in (BM) alt kuruluşlarından Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), İspanya'nın başkenti Madrid'de gelecek hafta başlayacak BM İklim Zirvesi'nden önce sera gazı salınımıyla ilgili yeni raporunu açıkladı. 

Raporda, 2017'de 405,5 ppm (milyon parça başına) olana atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonun, 2018'de 407,8 ppm'ye çıktığı kaydedildi.

Ortalamayı geçti

Atmosfere sera gazı salınım oranının geçen 10 yıl ortalamasından daha hızlı şekilde gerçekleştiği belirtilen raporda, karbondioksitin, atmosferde yüzyıllarca, okyanuslarda ise daha da uzun süre kaldığı uyarısında bulunuldu.

Atmosferdeki ısı tutucu sera gazı yoğunluğunun, geçen yıl yeni rekor seviyeye ulaştığı belirtilen raporda şu ifadeler kullanıldı:

Bu uzun süredir devam eden eğilim yeni nesillerin, yükselen hava sıcaklıkları, hava koşulları, su stresi, deniz seviyesinin yükselmesi ile deniz ve kara ekosistemlerinde bozulma gibi iklim değişikliğinin giderek daha ciddi etkileriyle karşılaşacağı anlamına geliyor. 

thumbs_b_c_2e9cbcefc888b2b79b17c614e2e6f492.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Düşüş işareti gözlenmedi

BM Cenevre Ofisi'nde rapora ilişkin basın toplantısı düzenleyen WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Paris İklim Anlaşması'ndaki tüm taahhütlere rağmen atmosferdeki sera gazı yoğunluğu seviyesinde düşüş işareti gözlenmedi" dedi.

5 milyon yıl sonra benzer oran

Taalas, iklim değişikliği konusunda, "taahhütlerin eyleme dönüştürülmesi ve gelecek nesillerin refahı uğruna daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini belirten Taalas, "Dünyanın, karşılaştırılabilir bir karbondioksit konsantrasyonuyla 3-5 milyon yıl önce karşılaştığını hatırlatmakta fayda var. O zamanlar, sıcaklık 2-3 derece daha fazlaydı, deniz seviyesi de şu andan 10-20 metre daha yüksekti" diye konuştu.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU