Kahve türlerinin en az yüzde 60’ı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Bazı kahve türlerinin 100 yıldan uzun süredir doğada görülmediği, birçok çeşidin ise çoktan yok olmuş olabileceği belirtiliyor

En son yapılan bir araştırma, ormanların tahrip edilmesi, hastalık ve iklim değişikliği sebebiyle kahve türlerinin yüzde 60’nın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ortaya çıkardı.

20 yıl süren araştırmaya göre, dünyada en çok tüketilen Arabica kahvesinin yabani türü de tehlikede olanlar arasında yer alıyor.

Şartlar, kahve çiftçiliği için gün geçtikçe zorlaşırken, bilim insanları daha dayanıklı türler geliştirmek için sektörün yabani türlere ihtiyaç duyacağını öngörüyor.

 

 

Bilim insanları yabani kahvenin kahve sektörünün değişen bir dünyada ayakta kalmasını sağlamadaki rolüne dikkat çekiyor.

Kraliyet Botanik Bahçeleri’nde görev alan İngiliz bilim insanlarından oluşan bir ekibin yürüttüğü araştırmada ilk kez Afrika ve Asya’da yetişen 124 yabani kahve türü incelendi.

Ekipten Dr. Eimear Nic Lughadha araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Kahve türlerinin yüzde 60’ının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olması çok yüksek bir oran. Özellikle de bitkiler için küresel tahminin yüzde 22 olduğu düşünülürse.”

“Bazı kahve türlerinin 100 yıldan uzun süredir doğada görülmediği tahmin ediliyor” diyen Lughadha,   birçok çeşidin çoktan yok olmuş olabileceğini vurguladı.

Kraliyet Botanik Bahçeleri Kahve Araştırmaları Bölümü Başkanı Dr. Aaron Davis ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan kahve türleri arasında geleceğin kahvelerini yetiştirmek ve geliştirmek için kullanılma potansiyeli olan türler var.” Davis, bu türlerdeki mevcut potansiyel ile hastalıklara dirençli ve kötüleşen iklim şartlarına karşı koyabilecek yeni türlerin geliştirilebileceğini vurguladı.

 

 

Araştırmayı yürüten ekip, hem vahşi doğada hem de tohum bankaları gibi özel tesislerde yetişen kahve türlerinin korunması için acil harekete geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Araştırmanın sonuçları dünya genelinde geçimini kahveden sağlayan milyonlarca çiftçi için de endişe verici.

Arabica kahvesi dünyadaki milyarlarca kiloluk kahve endüstrisinin yüzde 60’ını oluşturuyor. Kraliyet Botanik Bahçeleri’ndeki bilim insanları, iklim değişikliğinin bu bitkilere yönelik büyük tehdidini ortaya çıkarmak için Etiyopyalı meslektaşlarıyla işbirliği yaptı.

Araştırmacılar küresel sıcaklığın hızla yükselmesiyle bu yüzyılın sonuna kadar Arabica popülasyonunun yarıya ineceğini tahmin ediyor.

Endüstrinin diğer yüzde 40’lık bölümünü ise Robusta kahvesi oluşturuyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/environment

The Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU