Bakan Albayrak: Marketlerde istediğimiz rakamlar yok

"Enflasyon hedefi tuttu" diyen Albayrak fiyatların daha da düşmesi gerektiğini söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak. Fotoğraf: AA

Antalya’da iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamalarda bulundu.

Ekonomide “tarihi dönüşüm” başlattıklarını söyleyen Albayrak, 2013 yılından bu yana ekonomik olarak saldırılara maruz kaldıklarını savunarak, “Hiçbir ülke bunun altından kalkamazdı. Beş buçuk yılda yaşananlara rağmen istikrarımızı, güvenliğimizi ve ekonomimizi dimdik ayakta tuttuk” şeklinde konuştu.

“Atmamız gereken adımları çok net biliyoruz” diyen Albayrak, hedefleri beklentilerin üzerinde performansla tutturduklarını söyleyerek, “Önümüzdeki dönemde mali disiplini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Marketlerde isteğimiz rakamlar yok, onlarla konuşacağız”

Yeni Ekonomi Programı’nda konulan enflasyon hedefinin de “tuttuğunu” savunan Albayrak’tan marketlerdeki fiyatlara da tepki geldi. Albayrak, “Fiyatlarda hala maliyet noktasında gidecek alan var. Marketlerde istediğimiz rakamlar yok, onlarla konuşacağız. Daha iyi bir iyileşme görmeyi bekleyeceğiz” dedi.

“Yen cinsinden samuray tahvili ihraç edeceğiz”

Hazine ihalelerinin başarıyla gerçekleştiğini ve faizlerin düştüğünü söyleyen Albayrak şöyle konuştu:

“Faizi tek haneye düşürmeye kararlılıkla gayret edeceğiz. Yakında yen cinsinden samuray tahvili ihraç edeceğiz. Avrupa birinci önceliğimiz olmaya devam edecek. Karşılıklı kazan kazan ilişkisini daha ileriye taşıyacağız.”

DAHA FAZLA HABER OKU