Türkiye siber saldırı altında, Garanti ve Türk Telekom'dan açıklama geldi

Türk Telekom, saldırının durdurulduğunu duyurdu

Fotoğraf: AA

Türkiye'de büyük firmalar ve bazı bankalara yönelik siber saldırı olduğu öğrenildi. 100 GB büyüklüğündeki saldırının bazı bankaların internet altyapılarını işlemez hale getirdiği belirtildi. Saldırıdan bazı bankalar ve büyük firmalara hizmet sunan hosting firmalarının da etkilendiği kaydedildi.

Garanti Bankası'ndan konuya dair şu açıklama geldi:

Dijital hizmetlerimize yönelik yoğun internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim sıkıntısı yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla beraber sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz.

Garanti'nin saldırının ardından yaptığı bu açıklamada yoğun internet trafiği açıklaması dikkati çekti.

Konuya ilişkin Türk Telekom'dan yapılan bildirimde de şu ifadeler kullanıldı:

Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık. Saldırı, Türkiye'nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom'un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur. Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir.

Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler. Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom'un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır. Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU