İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gar ihalesinin iptali için yargıya başvurdu

İBB avukatları, dava açtıktan sonra ihaleyi düzenleyenler hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Kartal'daki Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na geçti

Fotoğraf: Twitter

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) avukatları, Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'nın kiralama ihalesinin iptali için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Avukatlar, dava açtıktan sonra ihaleyi düzenleyenler hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Kartal'daki Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na geçti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İBB'nin açtığı davada, ihaleden elenme gerekçelerinin hukuka aykırı olduğu ifade edilerek, "Ayrı ayrı iş deneyimi belgesinin aranması komisyonun yorumudur, herhangi bir hukuk kuralına dayanmamaktadır. Aynı anlama gelen bir ifade yazılmış olduğu halde ‘müşterek ve müteselsil’ ibaresinin geçerlilik şartı olarak aranması en temel hukuk kaidelerinden birine, ‘dürüstlük’ kuralına aykırıdır” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarındaki yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl depo sahalarını, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 15 yıllığına kiralamak için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), 4 Ekim’de ihale açtı.

4 teklifin sunulduğu ihalede,  2 şirket elenirken sona Okçular Vakfı’nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapan eski İBB çalışanı 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş’den oluşan konsorsiyum kalmıştı. 

TCDD’nin tahmini aylık kira bedelini 30 bin TL olarak belirlediği ihalede Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sundu. İhale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi beklenirken 18 Ekim günü ihalenin gerçekleştirildiği, İBB’nin davet bile edilmeden yazılı olarak elendiğinin bildirildiği öğrenildi. İhaleye tek başına davet edilen Hezarfen Danışmanlık’ın rakamı 350 bin liraya çıkardığı ve ihaleyi aldığı açıklanmıştı.


Independent Türkçe, Sözcü gazetesi

DAHA FAZLA HABER OKU